IT Factory-revisor i politiets søgelys


Publiceret d. 11. december 2008 kl. 09.10 | Antal kommentarer (8)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Bagmandspolitiet har anmodet om at få tilsendt alt materiale fra KPMG, der vedrører IT Factory.

Det meddeler KPMG i en pressemeddelese.

Materialet omfatter regnskaber, revisionsprotokollater, erklæringer, arbejdspapirer, notater med videre.

"Jeg vil gerne slå fast, at vi samarbejder med myndighederne, og at KPMG har stillet sig til rådighed i arbejdet med at få bragt klarhed over situationen omkring IT Factory. Udleveringen af vores dokumenter vedrørende IT Factory kan formodentlig bidrage til at kaste lys over sagen og afdække de faktiske forhold," lyder administrerende direktør i KPMG, Stig Due, ifølge en udsendt pressemeddelelse.

Ingen mistanke internt
Hos KPMG, der er et af verdens største revisionsselskaber, har man ingen mistanke om, at der skulle være ansatte fra selskabet involveret.

"Vi føler os bedraget ligesom mange andre i denne sag. Vi har ingen indikationer på eller mistanke om, at partnere eller medarbejdere i KPMG har medvirket eller haft kendskab til økonomisk kriminalitet," meddeler Stig Due.

Han understreger i pressemeddelelsen, at han selv og resten af firmaet "står ved det udførte arbejde."

Revisionsselskabet henholder sig i øvrigt til tavshedspligten, der gør, at de ikke må kaste yderligere lys over sagen i offentligheden, men kun må tale med kurator og politiet.

Tidligere har selskabets direktør været ude med en meldning om, at man er i chok.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Bagmandspolitiet.



Alle artikler om:
IT Factory, Ledelse, Jura, Organisation, Erhverv


Kommentarer - Debatoversigt


Gaming the system
1 indlæg

Indrøm dog fadæsen
2 indlæg

KMPG :-)
5 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
En ansvarlig it-arkitektur til store virksomheder fokuserer på planlægning og governance for hele...

Produktledelse handler om alt fra kunder til konkurrenter og fra udvikling til salg. Så hvad er...

Din virksomheds omsætning og profit er afhængig af den værdi, du leverer til dine kunder. Men...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.