Fiberkapløb skal vindes med feber-redning

EU-Kommissionen barsler med en stor redningsplan, der skal udbrede fiberbredbånd. Europa er nemlig sakket bagud, mener fiberpræsident.

Artikel top billede

"Europa sakker bagud på flere punkter," siger Joeri Van Bogaert, præsident for den europæiske fiberlobby Fiber to the Home. Det skal en ny EU-plan rette op på.

Når EU-Komissionen i disse dage er samlet for at tage stilling til en storstilet økonomisk redningsplan, sker det med fiberbredbånd i en af hovedrollerne.

I 10-punktsplanen, der skal få den europæiske økonomi på fode igen, fremgår det nemlig, at det er kommissionens mål, at alle EU-lande i 2010 har adgang til højhastighedsinternet.

Og gerne fiber, slår kommissionen fast.

Præsident for den europæiske fiberlobby Fiber to the Home, Joery van Bogaert, mener, det er på høje tid, EU sætter fokus på netop udbredelsen af fiber.

Hvis EU skal hente USA i fiberkapløbet, skal der en feberredning til.

Europa er bagefter

"Europa sakker bagud på flere punkter. I forhold til USA, hvor man har investeret meget i den slags, og i forhold til Asien, hvor de traditionelt har haft stor udbredelse af bredbånd. Befolkningen har været vant til at have bredbånd - og vant til at forlange meget af det," siger han.

Ifølge Joery van Bogaert er der dog en naturlig- men ironisk - forklaring på EU-landenes teknologiske efterslæb.

Europa har haft for gode kobberledninger.

"Vi har haft en fordel i Europa, der nu er blevet til en ulempe: kvaliteten af vores kobbernet. Vi har været i stand til at presse mere ud af vores kobbernet end de har i USA, fordi kobberkvaliteten har været højere i Europa. Det har betydet, at omkostningerne stadig har været acceptable, mens de i USA var nødt til at finde en ny løsning hurtigere," forklarer han.

Mange lande, mange sten på vejen

Joeri van Bogaert er glad for kommissionens udspil, men advarer samtidig om at være for jubeloptimistisk.

Det er en stor opgave at samle samtlige nationer om fiber, mener han.

"I Europa er vi velsignet med 27 lande med 27 forskellige kulturer. Ret interessant i et historisk perspektiv, men det betyder også, at hvis man vil implementere noget, så skal man tilpasse det til lokale forhold," siger han.

"I USA har de én lov for hele landet. I Europa har vi ikke før nu fået en sammenhængende lovgivning på området," siger Joery van Bogart.

Med redningsplanen håber han derfor, at EU omsider vil indhente det forsømte.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S