Statsforvaltning: Gratis trådløst internet er lovligt

Høje-Taastrup Kommune må - lige som alle andre kommuner - gerne tilbyde borgerne gratis internet i konkurrence med private firmaer, fastslår Statsforvaltningen.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Da Gratis Danmark i foråret lancerede ideen med at dække landet med gratis hot spots i tusindvis, var Høje-Taastrup Kommune hurtigt med på at tilbyde kommunens borgere gratis internetadgang.

Ikke alle var lige begejstrede for udsigten til, at borgere over det ganske land på længere sigt kan få gratis adgang til internettet. Især ikke TDC, der sædvanligvis tager sig godt betalt for at levere adgang til internettet.

Selskabets jurister raslede med sablen og var medvirkende til, at nogle medier satte spørgsmålstegn ved lovligheden af de gratis hot spots.

Ulovligt sagde professor

For eksempel vurderede professor, dr. jur. Steen Rønsholdt fra Københavns Universitet, at tilbuddet var i strid med kommunalfuldmagten.

"Det er min vurdering, at det vil være i strid med kommunalfuldmagtens regler, der siger, at man ikke må kaste sig ud i virksomhed, som er konkurrenceforvridende i forhold til det private erhvervsliv, og jeg kan ikke se nogen særlig kommunal interesse i den ydelse, der købes, sagde professoren tidligere på året til Politiken om sagen.

Det med at 'købe' hænger sammen med, at Høje-Taastrup Kommune har betalt internetfirmaet Gratis Danmark 250.000 kroner for at få oprettet en række hot spot-zoner.

De kritiske røster førte til, at Statsforvaltningen Hovedstaden tog sagen op for at fastslå, om en kommune var på lovlig grund, hvis den tilbød gratis hot spots til sine borgere.

Åbnede den 18. november

For få uger siden, 18. november, åbnede Høje-Taastrup Kommune som lovet for gratis internetadgang i Taastrup Bymidte.

Fuldt ud lovligt

Samtidig granskede Statsforvaltningen Hovedstaden paragrafferne og er nu kommet frem til, at Høje-Taastrup Kommune fuldt lovligt kan være annoncør på Gratis Danmarks gratis, trådløse internet og formidle kommunal information på nettet.

Statsforvaltningen Hovedstaden har meddelt kommunen, at man ikke finder grundlag for yderligere undersøgelse af sagen.

På en bænk i City 2

Høje-Taastrups borgmester Michael Ziegler er ikke overraskende begejstret for afgørelsen:

"Jeg er rigtig glad for, at Statsforvaltningens svar nu sætter punktum i diskussionen. Dermed kan vi lægge energien i at udvikle vores næste kommunale tilbud til borgere og turister på nettet. Vi overvejer, om vi på et tidspunkt skal benytte os af det trådløse internet til at sætte os ned på en bænk på Taastrup Hovedgade eller i City 2 med et par bærbare pc'er for at vise folk, hvor let det er at benytte for eksempel digital selvbetjening på nettet," siger borgmesteren.

Samtidig med, at Høje-Taastrup Kommune som den første af landets 98 kommuner sprang på det gratis internet, gik Movia i luften med det gratis netværk på Lollandsbanens tog mellem Nakskov og Nykøbing Falster, som selskabet annoncerede først på året.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS