Arun Sarin vil trække sig som Yahoo-kandidat

Den erfarne topleder Arun Sarun er bekymret over Yahoos fremtid og ventes derfor at sige nej til posten som topchef.

Artikel top billede

Arun Sarin, der er tidligere topchef for verdens største mobilselskab, Vodafone, er alligevel ikke interesseret i at blive ny administrerende direktør for Yahoo, som det eller forlød i sidste uge.

Yahoo har ellers udtrykt stor interesse for at få den erfarne erhvervsleder ved roret som afløser for stifter Jerry Yang, som i november efter massivt pres meddelte, at han ville trække sig fra posten, så snart en afløser er fundet.

Ventes at takke nej

Ifølge Financial Times ventes Arun Sarin at takke nej til tilbuddet om chefposten i Yahoo, fordi han i stedet overvejer andre tilbud fra en række større børsnoterede amerikanske selskaber, ligesom han overvejer mindst et tilbud fra en kapitalfond, hedder det.

Ifølge avisen skyldes hans afvisning ikke mindst, at han er bekymret over risikoen for, at Yahoo kan blive opløst eller splittet op i mindre dele i fremtiden.

Yahoo er nemlig under aktionær-pres efter den store ballade, der udsprang af Microsofts tilbud i februar om at købe selskabet. Efter massiv modstand fra blandt andre Jerry Yang trak Microsoft til sidst sit tilbud tilbage.

Nu spekuleres der i stedet i muligheden for at Microsoft køber en del af Yahoo.

Ifølge Financial Times arbejder Yahoo-bestyrelsen med en stribe forskellige kandidater i en headhunting-proces, der fortsat er i de tidlige stadier.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S