Bestemte SAP-kunder slipper for pris-stigninger

Tyske SAP har varslet prisforhøjelser på support til årsskiftet, men bebuder nu, at de højere priser ikke skal ramme bestemte kunder. Beskeden udløser et ramaskrig hos andre SAP-brugere.

Artikel top billede

At SAP undtager visse kunder fra varslede prisforhøjelser bliver mødt med udbredt utilfredshed.

SAP's brugere er rasende over, at SAP med et kunstgreb lader sine tyske og østrigske kunder slippe for bebudede prisforhøjelser på support.

Til årsskiftet træder nye og skrappere (og dyrere) licensregler i kraft under navnet Enterprise Support, men de nye regler skal ikke gælde for alle SAP's kunder, og det er både den internationale og den svenske SAP-brugerforening stærkt utilfredse med.

"Vi er begyndt at grave i det her globalt og er meget forundrede over, hvordan den her undtagelse kan gælde udelukkende i Tyskland og Østrig. De nye licensregler er et af de mest omdiskuterede spørgsmål i forhold til relationerne mellem SAP og SAP's kunder i øjeblikket," siger Per Högberg, der er vice-ordførende i den globala brugerforening Sugen og sekretær i den svenske brugerforening Sapsa.

"Udgangspunktet har hele tiden været, at SAP skal have en licensmodel, der gælder for alle. At man nu undtager en region, som ikke just er SAP's mindste, er helt enkelt ikke acceptabelt," siger Per Högberg til ComputerSweden.

Jamen, loven siger…

Ifølge SAP hænger undtagelserne sammen med gældende lovgivning i de pågældende lande, der kræver, at eksisterende kontrakter skal afsluttes, før man kan gå over til nye kontrakter.

Ifølge en kilde tæt på SAP har forsøget på at afslutte eksisterende supportkontrakter skabt oprørsstemning blandt tyske og østrigske brugere, og derfor har SAP tilbud dem en økonomisk fordelagtig vej uden om de nye supportbetingelser.

Flere andre kilder vurderer, at SAP er gået en smule i panik over al tumulten, og at der kun er et par uger til årsskiftet, hvor de nye regler skal træde i kraft.

Computerworld har forgæves forsøgt via telefon og e-mail at få en kommentar fra den Foreningen af SAP-brugere i Danmark, der tidligere på året meldt ud, at den ikke ville blande sig i SAP's prispolitik.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job