Bestemte SAP-kunder slipper for pris-stigninger

Tyske SAP har varslet prisforhøjelser på support til årsskiftet, men bebuder nu, at de højere priser ikke skal ramme bestemte kunder. Beskeden udløser et ramaskrig hos andre SAP-brugere.

Artikel top billede

At SAP undtager visse kunder fra varslede prisforhøjelser bliver mødt med udbredt utilfredshed.

SAP's brugere er rasende over, at SAP med et kunstgreb lader sine tyske og østrigske kunder slippe for bebudede prisforhøjelser på support.

Til årsskiftet træder nye og skrappere (og dyrere) licensregler i kraft under navnet Enterprise Support, men de nye regler skal ikke gælde for alle SAP's kunder, og det er både den internationale og den svenske SAP-brugerforening stærkt utilfredse med.

"Vi er begyndt at grave i det her globalt og er meget forundrede over, hvordan den her undtagelse kan gælde udelukkende i Tyskland og Østrig. De nye licensregler er et af de mest omdiskuterede spørgsmål i forhold til relationerne mellem SAP og SAP's kunder i øjeblikket," siger Per Högberg, der er vice-ordførende i den globala brugerforening Sugen og sekretær i den svenske brugerforening Sapsa.

"Udgangspunktet har hele tiden været, at SAP skal have en licensmodel, der gælder for alle. At man nu undtager en region, som ikke just er SAP's mindste, er helt enkelt ikke acceptabelt," siger Per Högberg til ComputerSweden.

Jamen, loven siger…

Ifølge SAP hænger undtagelserne sammen med gældende lovgivning i de pågældende lande, der kræver, at eksisterende kontrakter skal afsluttes, før man kan gå over til nye kontrakter.

Ifølge en kilde tæt på SAP har forsøget på at afslutte eksisterende supportkontrakter skabt oprørsstemning blandt tyske og østrigske brugere, og derfor har SAP tilbud dem en økonomisk fordelagtig vej uden om de nye supportbetingelser.

Flere andre kilder vurderer, at SAP er gået en smule i panik over al tumulten, og at der kun er et par uger til årsskiftet, hvor de nye regler skal træde i kraft.

Computerworld har forgæves forsøgt via telefon og e-mail at få en kommentar fra den Foreningen af SAP-brugere i Danmark, der tidligere på året meldt ud, at den ikke ville blande sig i SAP's prispolitik.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo