SAP's begæring om at stoppe Oracle-sag afvist

En dommer har forkastet størstedelen af SAP's begæringer om at afvise dele af Oracles retssag mod virksomheden.

Artikel top billede

(Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash)

Computerworld News Service: Dommer Phyllis J. Hamilton giver SAP medhold i selskabets begæring om at afvise påstande om copyright-overtrædelser fra to Oracle-selskaber - JD Edwards Europe Limited og Oracle Systems Corporation.

Men hun nægter at afvise andre påstande om blandt andet kontraktbrud og uretfærdig berigelse.

SAP ville også have, at en række såkaldte "state law claims" - om blandt andet unfair konkurrence - skulle afvises med den begrundelse, at de allerede var forkastet på baggrund af den amerikanske Copyright Act.

Oracle hævdede til gengæld, at hver af de anfægtede påstande indeholder "ekstra elementer" der gør, at de ikke svarer til de rettigheder, som loven beskytter.

Phyllis Hamilton afviser således SAP's anmodning om at afvise disse påstande, med mindre de er baseret på den påståede copyright-overtrædelse.

TomorrowNow, som SAP købte i 2005 og efterfølgende lukkede ned, leverede tredjeparts-support til Oracles applikationer, blandt andet PeopleSoft, J.D. Edwards og Siebel.

Oracle lagde sag an i marts 2007 med påstand om, at medarbejdere hos TomorrowNow ulovligt havde downloadet materiale fra Oracles support-systemer og brugt det til at bejle til Oracles kunder.

Oracle påstår også, at medarbejdere fra SAP - med SAP's bestyrelses vidende - lavede tusindvis af kopier af Oracles underliggende software-applikationer på sine computersystemer, og at SAP brugte Oracles kode til uddannelse, kundeservice og til generelt at understøtte en forretningsmodel, der var ulovlig hele vejen igennem.

SAP har indrømmet, at medarbejdere hos TomorrowNow foretog "upassende downloads" fra Oracles hjemmeside, men afviser Oracles påstande om et større mønster af illegale handlinger.

SAP er skuffet over, at man ikke fik medhold i alle anklagepunkterne, men er tilfreds med, at retten har afvist påstandene om copyright og glæder sig til at samarbejde med retten om at opnå en passende afslutning på sagen.

En talskvinde fra Oracle ønskede ikke at kommentere sagen tirsdag.

SAP skal komme med en reaktion på Oracles tredje ændrede klagemål i sagen inden den 30. december.

Oversat af Mille Bindslev

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S