Og vinderen er: Rettidig omhu

Analysehuset IDC Nordic identificerer i et nytårsskriv vinderne og taberne af kreditkrisen på it-markedet.

Artikel top billede

Få gælden under kontrol og få priserne til at afspejle den svagere efterspørgsel. En solid finansiel position er en indlysende forudsætning for at kunne øge sin markedsandel.

Analysehuset IDC Nordic forventer, at den finansielle krise og den økonomiske nedtur giver et vesteuropæisk marked, der påvirkes negativt med et til tre procentpoint.

For Danmark betyder det en forventet vækst for 2009 på 2,5-3,5 procent, hvilket, IDC forventer, vil ligge i den bedre ende af skalaen.

Hardware hårdt ramt

Den negative påvirkning forventes at være størst på hardware og projektrelaterede it-tjenester og mindst på IT Managed Sevices og telekommunkationsområdet.

IDC forventer, at markedet vil komme sig på længere sigt. Man vil eventuelt se positive tendenser hen imod slutningen af 2009, men på nuværende tidspunkt forventer IDC først en egentlig fremgang tidligst i 2010.

"Historisk set har alle kriser haft en stor indflydelse på konkurrencesituationen og bragt nye markedsledere på it-området. Innovation vil - modsat omkostningsreduktion - være det der definerer vinderne, når markedet igen retter sig," udtaler Per Andersen, direktør, IDC Nordic.

Start forberedelserne

IDC mener, at det er afgørende for succes, at it-leverandører ikke udelukkende fokuserer på den forventede økonomiske krise, men straks starter forberedelserne til den næste konjunkturfremgang. For at komme igennem på den anden side af krisen blandt vinderne, må it-leverandørerne overveje og prioritere følgende strategier:

Justér forretningen til lavere efterspørgsel i markedet. En solid finansiel position er en indlysende forudsætning for at kunne øge sin markedsandel. Det sætter virksomheden i stand til at skalere, innovere og diversificere, når efterspørgslen igen stiger.

Kom tættere på kunderne. I hårde tider lærer man ifølge IDC sine virkelige venner at kende, så du må gøre hvad du kan for de kunder, der er vigtigst for forretningen - det vil de ikke glemme dig for. Fortsæt med at støtte og rådgive dem udover hvad kontrakten forpligter til og hjælp dem med at finde omkostningsbesparelser.

Når markedet har sundet sig

Forsæt med at fokusere på løsninger der forbedrer it- -og forretningsprocesserne. Når markedet har sundet sig, vil virksomhederne indse, at det er af vital betydning at transformere it-processer såvel som forretningsprocesser, hvis de skal bevare konkurrenceevnen under og efter en lavkonjunktur, vurderer IDC.

Indenfor it betyder dette, at standardisering, konsolidering, virtualisering og Managed Services fortsat vil drive investeringerne. På forretningssiden betyder det, at virksomhederne vil søge efter færdigheder og teknologier, der kan understøtte transformationen af deres kerneprocesser.

Forsæt med at investere i færdigheder og ny teknologi.

IDC tror at nøglen til succes vil ligge i udviklingen af Open Innovation Networks. Samarbejde med kunder samt de øvrige leverandører er mere end blot en omkostningseffektiv måde at fremme innovation på, da samtidig også øger relevansen og accepten af innovation.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics