Hastighed øges markant med nyt Linux-filsystem

Linus Torvalds benyttede juleferien til at præsentere en ny version af Linux-kernen, og den byder på masser af nyheder.

Artikel top billede

Linux-kernen i version 2.6.28 er i juleferien blevet lanceret af Linux-faderen, Linus Torvalds.

Den meste interessante nyhed i version 2.6.28 er stabil understøttelse af filsystemet ext4, der som navnet antyder, er afløser til ext3.

Det nye filsystem byder blandt andet på op til 20 gange hurtigere kontrol over filsystemet. Det skriver Linuxworld.se.

Bedre grafik

I den nye kerne er sub-systemet GEM (Graphics Execution Manager) endelig kommet på plads.

Grafikken har tidligere været et virvar af drivere, applikationer og sub-systemer, der alle har kæmpet om at kontrollere grafikken.

GEM er tænkt som en løsning på dette problem, og er således en markant modernisering af grafik-strukturen.

Kernel 2.6.28 yder desuden support til trådløse teknologier som Ultra Wide Band (UWB), Wireless USB og UWB-IP.

Den nye kerne gør det ligeledes enklere for udviklere at se hvilke applikationer, der stjæler tid under opstart. Det medfører, at det bliver lettere at trimme kernen, hvilket giver et hurtigere system som resultat.

En komplet liste med alle nyhederne og de tekniske specifikationer kan findes på Kernelnewbies.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS