Ond SMS bringer Nokia-telefoner til tavshed

Hvis din Nokia-telefon på det seneste har været påfaldende tavs, kan den have raget et stykke ondsindet kode i en SMS til sig.

Artikel top billede

Nokia-telefoner i 60-serien er sårbare overfor en bug, der gør telefonen ude af stand til at modtage SMS'er og MMS'er.

Når en 60-serie telefon modtager en SMS med bug'en, er der er kun én ting at gøre: at boote telefonen med kommandoen #7370#. Så slipper man ganske vist af med problemet, men også med alt andet, der er gemt på telefonen.

En backup er ikke en mulighed, for den onde kode gemmes og installeres sammen med softwaren, når man starter, skriver The Register.

Sårbarheden blev demonstreret på en sikkerhedskonference i Berlin i sidste uge.

Blandt andet sikkerhedsfirmaet F-Secure blogger om sårbarheden, og det er især versionerne 2.6 til 3.1 af mobilstyresystemet Symbian S60, der er sårbare for angreb.

For at udnytte sårbarheden skal en hacker sende en særligt udformet besked. På ældre mobil-modeller kræver det blot en enkelt besked at smadre telefonen, mens de nyere modeller skal udsættes for 11 onde SMS'er for at gå i baglås. Det gælder for versionerne 2.8 og 3.1

Ingen hjælp fra Nokia

På de ældre mobil-modeller opdager brugeren aldrig, at udstyret er inficeret, for der kommer ikke nogen fejlmeddelelse: SMS-beskeder bliver simpelthen bare ikke modtaget.

På de nyere modeller kommer der er en fejlbesked om, at der ikke er plads til at modtage nye beskeder, og at brugeren skal slette nogle af de gamle meddelelser. De onde SMS'er kan til gengæld ikke ses i indbakken, og brugeren kan derfor ikke slette dem.

Sårbarheden opstår, fordi telefonen tjekker om en modtaget SMS skulle være en e-mail. Da styresystemet blev udviklet var det en måde at integrere SMS og e-mail på. Men det betyder, at SMS-klienten går i baglås, hvis der er mere end 32 tegn i afsenderfeltet i SMS-formatet.

Nokia har stadig ikke gjort noget ved sårbarhederne i den mere populære 40-serie, beretter The Register, og på Nokias hjemmeside leder man forgæves efter hjælp, og der er således hverken opdateringer eller moralsk online-støtte at finde hos den finske mobilgigant.

Nokias svenske kommunikationsdirektør holder i lighed med de fleste øvrige medlemmer af vort broderfolk stadig juleferie og kan således først kommentere på en mulig kommende opdatering onsdag.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos