Ond SMS bringer Nokia-telefoner til tavshed

Hvis din Nokia-telefon på det seneste har været påfaldende tavs, kan den have raget et stykke ondsindet kode i en SMS til sig.

Artikel top billede

Nokia-telefoner i 60-serien er sårbare overfor en bug, der gør telefonen ude af stand til at modtage SMS'er og MMS'er.

Når en 60-serie telefon modtager en SMS med bug'en, er der er kun én ting at gøre: at boote telefonen med kommandoen #7370#. Så slipper man ganske vist af med problemet, men også med alt andet, der er gemt på telefonen.

En backup er ikke en mulighed, for den onde kode gemmes og installeres sammen med softwaren, når man starter, skriver The Register.

Sårbarheden blev demonstreret på en sikkerhedskonference i Berlin i sidste uge.

Blandt andet sikkerhedsfirmaet F-Secure blogger om sårbarheden, og det er især versionerne 2.6 til 3.1 af mobilstyresystemet Symbian S60, der er sårbare for angreb.

For at udnytte sårbarheden skal en hacker sende en særligt udformet besked. På ældre mobil-modeller kræver det blot en enkelt besked at smadre telefonen, mens de nyere modeller skal udsættes for 11 onde SMS'er for at gå i baglås. Det gælder for versionerne 2.8 og 3.1

Ingen hjælp fra Nokia

På de ældre mobil-modeller opdager brugeren aldrig, at udstyret er inficeret, for der kommer ikke nogen fejlmeddelelse: SMS-beskeder bliver simpelthen bare ikke modtaget.

På de nyere modeller kommer der er en fejlbesked om, at der ikke er plads til at modtage nye beskeder, og at brugeren skal slette nogle af de gamle meddelelser. De onde SMS'er kan til gengæld ikke ses i indbakken, og brugeren kan derfor ikke slette dem.

Sårbarheden opstår, fordi telefonen tjekker om en modtaget SMS skulle være en e-mail. Da styresystemet blev udviklet var det en måde at integrere SMS og e-mail på. Men det betyder, at SMS-klienten går i baglås, hvis der er mere end 32 tegn i afsenderfeltet i SMS-formatet.

Nokia har stadig ikke gjort noget ved sårbarhederne i den mere populære 40-serie, beretter The Register, og på Nokias hjemmeside leder man forgæves efter hjælp, og der er således hverken opdateringer eller moralsk online-støtte at finde hos den finske mobilgigant.

Nokias svenske kommunikationsdirektør holder i lighed med de fleste øvrige medlemmer af vort broderfolk stadig juleferie og kan således først kommentere på en mulig kommende opdatering onsdag.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job