Cyberkrigen raser i Gaza

Bølger af DDoS-angreb skyller ind over israelske hjemmesider. Nu står israelerne klar til modangreb med et DDoS-værktøj, som civile kan være med til at sprede.

Artikel top billede

Studerende opfordrer israelske borgere til at downloade og gribe DDoS-våbene i krigen på Gaza-striben. Skærmdump CSIS Group.

Blot få dage efter israelske tropper igangsatte landkrigen i Gaza-striben, oplyser sikkerhedsfirmaet CSIS Group om en gruppe af heftige hackerangreb rettet mod israelske websites.

Det budskab understøtter, hvad forsker Gary Warner fra Alabama Universitetet kunne berette om i fredags angående den digitale fejde i Mellemøsten.

Tusindvis af jødiske hjemmesider er blevet lukket eller vandaliseret med defacements, og der bliver optrappet på cyberfronten som i den fysiske virkelighed.

CSIS oplyser, at der på den ene side er muslimske hackergrupper - hovedsageligt fra Tyrkiet - der støtter befolkningen i Gaza. På den anden side står israelerne - primært israelere uden for Israel - der er klar til at svare igen på et stadigt stigende antal DDoS-angreb, der giver sig udslag i lukkede hjemmesider på det israelske toplevel-domæne.

DDoS-angeb mod danske hjemmesider var meget udbredt herhjemme under Muhammed-krisen for tre år siden.

Lav dit eget DDoS-angreb

På en hjemmeside, tilsyneladende oprettet af israelske studerende, bliver læserne opfordret til at downloade DDoS-værktøjet PatriotInstaller.exe.

Via en BOTnet-server kan programmet benyttes til at lukke hjemmesider tilhørende sympatisører af den politiske og militære palæstinensiske organisation Hamas.

Ifølge CSIS er PatriotInstaller.exe blevet hentet flere end 7.000 gange.

En anden israelsk hjemmeside gør det nemt at bestille pizza til de krigsplagede landsmænd.

"En anden side af cyberkrig vi ikke har set tidligere," lyder det fra CSIS Group.

Styrket indsats mod cyberkrig

Cyberangreb er blevet en stadig mere almindelig del af konflikter rundt om i verden.

For nylig beskyldte Estland Rusland for at stå bag et angreb.

Indien har ligeledes beskyldt Kina for at stå bag et netangreb, ligesom der har været en del omtale af Kinas indsats på cyberkrigs-området.

Netop derfor har NATO valgt at styrke sin indsats på området.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen