Danske e-Boks eksporteres til Baskerlandet

e-Boks-konceptet eksporteres til det nordlige Spanien. Samtidig er den danske e-Boks under pres fra en kommende offentlig e-postkasse.

Artikel top billede

MetaPosta.

Det bliver formentlig navnet på e-Boks' baskiske fætter, som KMD hjælper med at designe.

Det er de baskiske myndigheder, som har opsøgt KMD, for at få hjælp til at lave et system, der er inspireret af de samme tanker som e-Boks. Den internationale opgave kommer paradoksalt nok, samtidig med, at e-Boks i Danmark er under pres fra en ny fællesoffentlig dokumentboks.

De baskiske myndigheder bad KMD, der er medejer af e-Boks, om hjælp til at udarbejde en analyse af, hvordan konceptet skulle være i Baskerlandet, og hvilke tekniske løsninger, der er aktuelle.

"Den baskiske regering havde hørt om e-Boks, og vi har naturligvis i høj grad trukket på KMD's erfaringer. Vi fandt dog ret hurtigt ud af, at de var særdeles ambitiøse og havde nogle krav, vi lige skulle tænke en ekstra gang over," fortæller Christina Nystrup, som er den projektleder, der har samarbejdet med baskerne.

Hverken KMD eller e-Boks havde budt på opgaven i Baskerlandet, da den var i udbud. Efter KMD har leveret analysen, er den danske virksomhed også blevet kontatktet af den spanske leverandør, der fik opgaven, og skal nu også hjælpe leverandøren.

Ude bedst?

Mens baskerne altså selv opsøgte KMD for at trække på erfaringerne med den danske e-Boks, så afhænger den danske e-Boks' fremtid i høj grad af, hvem der vinder det igangværende udbud om at levere en fælles offentlig postkasseløsning, som skal integreres på borger.dk.

I efteråret blev fire leverandører bedt om at byde på opgaven, og e-Boks var sammen med Assemble, CSC og Capgemini på invitationslisten.

Dengang var e-Boks-direktør Henrik Andersen fuld af tillid til, at e-Boks også kan gøre sig gældende i Danmark i fremtiden.

Hos Økonomistyrelsen, som står for udbuddet, fortæller projektleder Anders Find, at der er kommet tilbud, og styrelsen er snart klar til komme med mere håndfaste meldinger.

"Vi er klar til at melde ud om det videre forløb i næste uge," siger Anders Find, som dog tilføjer, at valget af leverandør først ligger fast senere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S