Mærsk fyrer it-direktør Carsten Dalsgaard

A.P. Møller - Mærsk sætter it-chef Carsten Dalsgaard på porten. En stor it-oprydning er under opsejling.

Artikel top billede

A.P Møller - Mærsks koncernchef, Nils Smedegaard, er gået i gang med et fuldstændigt opgør med selskabets kritiserede it-strategi. Opgøret har allerede kostet it-direktør Carsten Dalsgaard jobbet. Det skriver Børsen.

Oprydningen har på mange måder været ventet. I hvert fald var det på mange måder Mærsks store problemer med it, der for et år siden var medvirkende til daværende koncernchef Jess Søderbergs afgang og Nils Smedegaards tiltræden som topchef.

Nils Smedegaard, som kom fra en stilling som koncernchef i Carlsberg, havde, inden han kom til A.P Møller - Mærsk, gennemført en stor oprydning i netop Carlsbergs it-strategi.

Ifølge Børsen blev Carsten Dalsgaard fyret mandag og forlod Esplanaden i går efter fem år på posten.

"Min stilling nedlægges ikke, men der sker nogle organisatoriske forandringer som led i hele det transformationsprojekt, vi gennemfører, og stillingen vil blive kraftigt reduceret. Ledelsen synes så ikke, at jeg passer ind i den redefinerede rolle, og det er jeg enig i, selv om jeg ikke rigtigt er blevet spurgt," siger Carsten Dalsgaard til Børsen.

Carsten Dalsgaard erstattes af Flemming Steen, der kommer fra en stilling som leder af strategifunktionen i Mærsk Line.

Dalsgaard fortæller til Børsen, at han ikke har et andet job på hånden, men at han "nok havde set det komme".

Sikkert er det da også, at koncernchef Nils Smedegaard allerede i foråret 2008 vurderede, at der var problemer med selskabets it- og ledelsesmodel.

"Netop måden at lede på er så afgørende for en virksomhed som vores, som jo er en servicevirksomhed," sagde han dengang.

Også tidligere topchefer i selskabet har tidligere været fremme med kritik. De tæller blandt andre Ib Kruse, som for et år siden direkte sagde, at selskabets daværende krise skyldtes it-problemer.

Dengang vurderede A.P Møller - Mærsk-koncernen selv, at problemerne - der har kostet Maersk Line flere milliarder kroner i de seneste år - ville vare ved i flere år.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S