To Mærsk-bosser sendt ud i kulden

Maersk Lines it-chef Michael Laursen er røget ud i kulden. Det betyder farvel til den it-direktør, som har stået for det udskældte containerbookingsystem i rederiet.

Artikel top billede

A.P. Møller - Mærsk har foretaget en større ledelsesmæssig udskiftning på it-området.

I morges kom det frem, at koncernens øverste it-direktør, Carsten Dalsgaard, er blevet sat på porten, og nu viser det sig, at også it-direktør (CIO) i Maersk Line, Michael Laursen, er fratrådt.

Det bekræfter Peter Beck-Bang fra A. P. Møller - Mærsk group communications.

Med udskiftningen af Michael Laursen er det et farvel til den it-direktør, som stod for det problemplagede og udskældte nye bookingsystem i A. P. Møller - Mærsks rederidel Maersk Line i forbindelse med opkøbet af P.O. Nedloyd.

Problemer som har kostet A. P. Møller - Mærsk dyrt de senere år.

Strategi i problemer

Det er over et år siden, at A. P. Møller - Mærsk fik ny topchef i form af Niels Smedegaard Andersen. Og efter at koncernen sidste år gennemførte en omfattende spareplan, så er tålmodigheden tilsyneladende brugt op i forhold til de it-problemer, der har plaget koncernen.

Problemer som ifølge Dagbladet Børsen blandt andet tilskrives en fejlslagen strategi for it-området.

Det skulle være årsagen til fyringen af Carsten Dalsgaard.

Michael Laursen fra Maersk Line har til gengæld haft ansvaret for udrulningen af det nye containerbookingsystem, der har har givet de langvarige problemer for rederiet.

Med fratrædelserne er de to vigtigste it-direktører fra de seneste års it-arbejde i virksomheden ude.

Intern udskiftning

Mens Carsten Dalsgaard erstattes af Flemming Steen, der kommer fra en stilling som leder af strategifunktionen i Mærsk Line, erstattes Michael Laursen af Adam Gade.

Adam Gade har været ansat i Mærsk siden 1989, og han har senest været vice president og head of procsess design i PEX hos Maersk Line.

It-direktørerne bliver skiftet ud samtidig med at A.P. Møller - Mærsk lancerer en større omrokering og en fyringsrunde, som koster 100 ansatte deres job i hovedsædet på Esplanaden i København.

Ifølge business.dk splittes organisationen i to dele, et corporate center, der blandt andet kommer til at rumme koncern-it, og et servicecenter, hvor blandt andet it-services får hjemme.

En række oplysninger i denne artikel er præciseret, efter en henvendelse fra A.P. Møller - Mærsk. Tidligere fremgik det, at Carsten Dalsgaard havde et strategisk ansvar for Maersk Lines-systemer. Det har ikke været tilfældet. Det ansvar lå i Maersk line.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen