Google Docs misbruges til spam

Google Docs misbruges i stor stil til udsendelse af spam. Det skal stoppes, lyder det fra kritikker.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Google skal stoppe flere og flere spammere fra at misbruge Google Docs, lyder det i en rapport fra junkmail-organisationen Spamhaus.

Tirsdag rykkede Google fra fjerdepladsen til tredjepladsen på Spamhaus' liste over de netudbydere (ISP'er), der udsender mest spam.

Ifølge Richard Cox, it-chef i Spamhaus, har Google stået på listens Top 10 i de seneste mange uger.

Ligesom det er tilfældet med Microsofts og Yahoos gratis webmail-tjenester, bliver Googles gratis webmail, Gmail, ofte anvendt til udsendelsen af spam.

Det er nemlig svært at få filtrerings-software til at blokere for spam fra de pågældende tjenester, fordi de anvendes i meget stor målestok, selv om spam ganske vist kan stoppes via mere avanceret mail-analyse.

Omdirigeres

Et større problem er imidlertid den måde, hvorpå spammere manipulerer med Google Docs, mener Richard Cox.

Applikationen har en feature, hvor brugere kan dele et dokument, der er blevet tildelt en URL. Dokumentet indeholder en 'redirect'-funktion, som - hvis dokumentet åbnes - fører brugeren til spammerens website, der ofte sælger farmaceutiske varer, fortæller Richard Cox.

Spamhaus har haft problemer med at få gjort Googles topfolk opmærksom på problemet, fortæller Richard Cox.

I modsætning hertil står Microsoft, der for nylig har taget initiativ til at hindre spammerne i at indsætte redirects ind på gratis websites og sende linksene ud som spam.

Microsoft har ikke offentliggjort, hvordan spammer-metoden er blevet bremset, men det ser under alle omstændigheder ud til at virke, fortæller Richard Cox.

Google kan imidlertid godt nikke genkendende til problemet.

"Spam er noget, som alle net-brugere går op i, og vi arbejder aktivt på at disable konti, hvorfra der handles i strid med vores produkt-politikker. Vi er opmærksomme på Google Docs-spam, og vi er allerede i gang med at implementere forbedringer for at minimere omfanget," lyder det fra Google.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job