Google Docs misbruges til spam

Google Docs misbruges i stor stil til udsendelse af spam. Det skal stoppes, lyder det fra kritikker.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Google skal stoppe flere og flere spammere fra at misbruge Google Docs, lyder det i en rapport fra junkmail-organisationen Spamhaus.

Tirsdag rykkede Google fra fjerdepladsen til tredjepladsen på Spamhaus' liste over de netudbydere (ISP'er), der udsender mest spam.

Ifølge Richard Cox, it-chef i Spamhaus, har Google stået på listens Top 10 i de seneste mange uger.

Ligesom det er tilfældet med Microsofts og Yahoos gratis webmail-tjenester, bliver Googles gratis webmail, Gmail, ofte anvendt til udsendelsen af spam.

Det er nemlig svært at få filtrerings-software til at blokere for spam fra de pågældende tjenester, fordi de anvendes i meget stor målestok, selv om spam ganske vist kan stoppes via mere avanceret mail-analyse.

Omdirigeres

Et større problem er imidlertid den måde, hvorpå spammere manipulerer med Google Docs, mener Richard Cox.

Applikationen har en feature, hvor brugere kan dele et dokument, der er blevet tildelt en URL. Dokumentet indeholder en 'redirect'-funktion, som - hvis dokumentet åbnes - fører brugeren til spammerens website, der ofte sælger farmaceutiske varer, fortæller Richard Cox.

Spamhaus har haft problemer med at få gjort Googles topfolk opmærksom på problemet, fortæller Richard Cox.

I modsætning hertil står Microsoft, der for nylig har taget initiativ til at hindre spammerne i at indsætte redirects ind på gratis websites og sende linksene ud som spam.

Microsoft har ikke offentliggjort, hvordan spammer-metoden er blevet bremset, men det ser under alle omstændigheder ud til at virke, fortæller Richard Cox.

Google kan imidlertid godt nikke genkendende til problemet.

"Spam er noget, som alle net-brugere går op i, og vi arbejder aktivt på at disable konti, hvorfra der handles i strid med vores produkt-politikker. Vi er opmærksomme på Google Docs-spam, og vi er allerede i gang med at implementere forbedringer for at minimere omfanget," lyder det fra Google.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

STELLA CARE ApS

Backend-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS