Indisk KMD-partner i milliard-skandale

De to brødre, som har stået i spidsen for KMDs store indiske partner Satyam har forladt virksomheden i en skandale af Enron-dimensioner. De har svindlet virksomhedens omsætning i vejret for milliarder.

Artikel top billede

Alle gode gange tre skandaler skulle der til før topledelsen i indiske Satyam i dag forlod virksomheden. Efter at have indrømmet at have pustet virksomhedens regnskaber kunstigt op forlod B. Ramalinga Raju, som var formand for bestyrelsen, og hans bror, B. Rama Raju, som var administrerende direktør, deres poster.

Svindelen, som ifølge nyhedsbureauet Reuters beløber sig til mere end fem milliarder kroner, kaldes flere steder Indiens Enron-skandale.

Afsløringen af de kunstigt oppustede regnskaber og overskud kommer efter virksomheden har været indblandet i to andre kontroversielle sager.

Først ville bestyrelsen købe to virksomheder, som var ejet af de to brødres familie. Angiveligt var målet at sprede forretningen ud på flere områder. Men nu siger de to brødre, at planen var at udskifte de falske værdier i Satyam med reelle værdier.

Derefter udelukkede den internationale udviklingsbank, Verdensbanken, Satyam fra at levere til banken. Udelukkelsen kom fordi Satyam angiveligt havde været indblandet i korruption i forbindelse med en række aftaler med banken.

Nervøs samarbejdspartner

Satyam er en af Indiens fire største outsourcing-virksomheder på it-området, men er i Danmark mest kendt for sit samarbejde med KMD. Det danske softwarehus har 45 Satyam ansatte tilknyttet fast, og det tal skulle i løbet af i år stige til 80.

I KMD's hovedsæde i Ballerup er den afventende holdning nu også skiftet ud med nervøsitet.

"Vi følger sagen særdeles tæt og er bekymrede over situationen, og vi er i en dialog med Satyams ledelse i øjeblikket," siger Christoffer Hellmann, pressechef i KMD.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos