Dell fyrer 1.900 ansatte - produktion flyttes


Publiceret d. 8. januar 2009 kl. 14.42


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Den amerikanske pc-producent Dell vil som led i den gradvise lukning af sin store fabrik i Limerick i Irland afskedige 1.900 medarbejdere i løbet af det næste år.

De første afskedigelser vil blive effektueret i næste måned.

Fyringerne kommer ikke uventet, da det længe har været planen, at fabrikken i Irland - hvor apparater til hele det europæiske marked er blevet samlet - gradvis skal udfases og produktionen flyttes til en nyopført Dell-fabrik i Lodz i Polen.

Således blev bygningen af den polske fabrik sat i søen for fire år siden.

Indtil videre vil Dell-fabrikken stå for at koordinere produktion, logistik og de forskellige leverings-funktioner af dele til Dells apparater.

Logistik skal optimeres
Fabrikken i Polen har samlet forskellige Dell-bærbare siden 2007, og produktionen på fabrikken skal nu skrues i vejret.

Dell har i mange år fastholdt, at selskabets succes med den direkte salgsmodel ikke mindst skyldes dets evne til at optimere den dyre logistik, som produktion af en computer indebærer, hvor dele først skal indkøbes - ofte fra hele verden - dernæst sendes til samlefabrikken, dernæst samles, hvorefter det færdige apparat skal sendes til kunden.

En optimering af modellen indebærer imidlertid, at apparaterne hele tiden samles på et prismæssigt konkurrencedygtigt sted, og her er Irlands storhedstid ved at rinde ud.

Da den store fabrik i Limerick - som Computerworld besøgte for to år siden - blev grundlagt, var der nemlig stor arbejdsløshed i Irland, hvor både uddannelses-niveauet og lønningerne var lave.

Det billede har imidlertid ændret sig markant i de seneste år, hvor Irland for alvor er kommet med på opsvings-bølgen.

Svært at skaffe arbejdskraft
Det har betydet, at det er blevet langt sværere at skaffe den nødvendige arbejdskraft. I højsæsonen, hvor fabrikken har kørt på alle cylindre, har det endda været nødvendigt at hente arbejdskraft ind til samlebånd og pakkeri fra østeuropæiske lande, fordi det har været umuligt at skaffe nok lokal arbejdskraft.

I Limerick ligger også Dells kommando-center for EMEA-området samt det såkaldte Global Innovation Solutions Centre, og her vil de fortsat ligge.

Fabrikken samlede i sin storhedstid op til 50.000 Dell-enheder - servere, bærbare og stationære computere - om dagen med en samletid per bærbar på blot seks minutter og en samlet produktionstid - inklusive inklusive test, transport og pakning - på tre timer.

Selskabet meddelte allerede for et år siden, at selskabet ville skære mindst 8.000 job væk i et forsøg på at strømline produktionen, og har i det hele taget kæmpet for at bibeholde sin position i flere år.

Samtidig har finanskrisen ramt selskabet, der blandt andet i november bønfaldte sine medarbejdere om at holde fri uden løn.

Også konkurrenten Lenovo har meddelt, at der er en større fyringsrunde på vej, som også kommer til at ramme den danske forretning.



Alle artikler om:
Pcer, Organisation, Jobmarkedet, Erhverv, Fyringer


Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
Læs i denne Computerworld Guide, hvordan kravene til både virksomhederne og de it-jobsøgende er...

En ansvarlig it-arkitektur til store virksomheder fokuserer på planlægning og governance for hele...

Produktledelse handler om alt fra kunder til konkurrenter og fra udvikling til salg. Så hvad er...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.