Prisen er for høj til den mobile revolution


Publiceret d. 9. januar 2009 kl. 10.56 | Antal kommentarer (2)


Annonce:
 
ANNONCE:
 

penge sedler kroner
ADSL-priser pr. måned:

TDC: 10 MBit - 379 kroner
Telia: 10 Mbit - 299 kroner
Cybercity/Sonofon: 10 Mbit - 249 kroner
Fullrate: 8 Mbit - 249 kroner


Mobilt bredbånd:

TDC: 5,7 Mbit - 299 kroner
Telia: 3,6 Mbit - 149 korner
Cybercity/Sonofon: 3,6 Mbit - 299 kroner
3: 7,2 Mbit - : 299 kroner

(Hastighederne for såvel ADSL og mobilt bredbånd er vejledende. Der er dog langt større usikkerhed om hastighederne og dækningen på de mobile bredbånd).

 
 
Forbruget af mobil-data eksploderer, men det helt store kunde-rykind lader vente på sig.

Ifølge IT- og Telestyrelsens halvårsstatistik for første halvår 2008 benytter omkring 163.000 - eller tre procent af befolkningen - et mobilt USB-modem eller datakort, når de skal på nettet.

I alt benytter en tiendedel af danskerne mobil datatrafik via enten en pc eller en mobiltelefon.

Det helt store, folkelige gennembrud på mobilt bredbånd på både pc'en og mobiltelefonen lader dog ifølge teleanalytiker Torben Rune fra Netplan vente på sig, fordi priserne, tilgængeligheden og hastighederne stadig får kunderne til at holde fast ved ADSL-forbindelserne som den primære navlestreng til internettet.

"Prisen på data er helt klart det vigtigste parameter for at få flere med på den mobile internet-bølge. Teleselskaberne kunne givetvis tjene det samme, hvis de satte priserne ned, for så ville flere folk koble sig på det mobile bredbånd," siger Torben Rune.

Ikke noget for Hr. og Fru Danmark - endnu
Han forklarer, at erhvervslivet oftest kun bruger internettet på mobilen til mail- og kalender-synkroniseringer. Lavere priser og højere hastigheder på det mobile internet vil få flere til at benytte de "sjove" tjenester som eksempelvis video, der vil tiltrække massive kundemængder.

"I dag kan man få syv megabit i medvind, men de hastigheder skal helt op på de gængse ADSL-hastigheder over hele landet, før Hr og Fru Danmark dropper stikket i væggen til fordel for det mobile internet på både pc'en og mobiltelefonen," vurderer Torben Rune.

"Der er et kæmpe-potentiale i det mobile internet, og der vil givetvis også komme nye tjenester som overvågning og mobile videokonferencer, hvis og når priserne falder," fortsætter han.

Den nye generation af pc'er med indbyggede internetmodemer og brugervenlige mobilterminaler som iPhone'en er dog ifølge Torben Rune med til at gøre internettet mere mobilt.

Teleanalytiker Brian Troelsen fra analysehuset IDC peger også på prisen som den største hæmsko for mainstream-udbredelsen af det mobile internet på mobiltelefonen.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Høje priser
1 indlæg

Endelig
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

IDC mener, at virksomhederne bliver tabere, hvis de ikke imødegår krav om mobilitet og fleksible...

Den moderne store virksomhed er konstant på udkig efter nye og effektive måder at fremme...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.