Skatteminister Kristian Jensen (V) sidder med ansvaret for nogle af de største it-projekter i staten og er senest blevet den politisk ansvarlige for Statens It.

Læs gennemgangen af fire it-projekter i staten

Anbefal Tip en ven Print Udskriv
Sponsoreret af:


Publiceret d. 16. januar 2009 kl. 07.00
 
ANNONCE:
 
 
 
Fire projekter der til sammen koster 601 millioner kroner mere end ventet. Totalpris cirka 1,7 milliarder kroner.

Budgetter, som eksploderer og bliver 25, 60 eller 400 procent højere, end de allerførste forventninger.

Projekterne skal tune Danmark til effektiv offentlig service, men er alle forsinkede i år snarere end måneder.

Det indtryk står tilbage, når man ser på nogle af de største it-projekter i forskellige dele af det offentlige.

For eksempel er Skats systemmodernisering for tiden uden slutdato, efter Skat valgte at opsige en kontrakt med leverandøren IBM.

Den digitale tinglysning er gang på gang blevet udskudt, og medarbejdere på projektet, som var blevet opsagt, er blevet lokket til at blive i jobbet i længere tid.

Beslutningen om, at politiet skulle have et nyt sagsbehandlingssystem, blev truffet i 2004, men en langsom beslutningsproces, og forsinkelser undervejs gør, at systemet først rulles ud i slutningen af i år.

Alle projekterne koster skatteyderne store beløb, og skulle egentlig spare det offentlige penge og give en mere effektiv administration.

Skatteminister Kristian Jensen (V) sidder med ansvaret for nogle af de største it-projekter i staten og er senest blevet den politisk ansvarlige for Statens It. Dermed står han ofte for skud, når kritikken for eksempel rammer eIndkomstregisteret.

Han erkender, at der er problemer med at lave nøjagtige beregninger på projekterne, men han nægter at skulle holdes op på de allerførste beregninger, der ofte kræver yderligere undersøgelser.

"Vi skal have lov til at undersøge sagen nærmere, Derfor er det skrevet ind i forslagene, at der vil komme yderligere udgifter. Hvis du tager udgangspunkt i den første beregning, så er det man får de høje procenttal," siger Kristian Jensen.

Han peger på, at det ikke er simple projekter, der er tale om, når hele Skats systemportefølje skal moderniseres.
"Det her er ikke ting, du kan tage ned fra hylderne. De skal tilpasses de nye teknologier og lovgivning, der kommer. Det er det, der er vores udfordring," siger skatteministeren.

Kristian Jensen mener, at der også er en anden side af sagen, og han mener, at pressen beskriver sagerne ensidigt. Han forklarer, at der samtidig med de større udgifter oftest også bliver større besparelser.
"Hvad nu hvis det bliver dobbelt så lukrativt, så besparelsen også bliver dobbelt så stor? Der er journalister dovne og skriver den nemme historie om udgifterne."

Fortsættes ...
« forrige side
1 2




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne
Forsiden lige nu

KMD's salgsdirektør, der også sidder i direktionen i selskabet, stopper omgående. Få KMD's forklaring her.
15. marts 2010 kl. 13.14 | læs »

Microsoft har udsendt en rettelse til en sikkerhedsopdatering, der udfordrer Excel-brugeres sprogkundskaber.
15. marts 2010 kl. 11.43 | læs »

Googles opkøb af firmaet DocVerse er med til at presse Microsoft til hurtigt at svare igen med nye onlineværktøjer til Office. Men skal Microsoft ligefrem frygte Googles cloud-tiltag?
15. marts 2010 kl. 12.25 | læs »

De kommunale økonomidirektørers forening har flere år i træk holdt sin generalforsamling sammen med et KMD-seminar. "Nu vil vi selv," lyder det fra formanden.
15. marts 2010 kl. 07.00 | læs »


Et stigende antal CRM-kunder vælger at købe deres løsning som en service over internettet. To CRM-eksperter klæder dig på til at afgøre, om det er det rigtige valg for din virksomhed.
15. marts 2010 kl. 10.58 | læs »



Motorolas nye Devour-smartphone er solidt bygget og har gode sociale funktioner. Men det har også flere mangler og kører på en ældre version af styresystemet Andorid.
15. marts 2010 kl. 10.31 | læs »



Projekt-føljeton: Banedanmark tager de første skridt mod at lægge et populært system op i skyen. Læs om de første møder, hvor den overordnede arkitektur lægges fast.
(2) | 15. marts 2010 kl. 10.00 | læs »



Apples vækstrate på det amerikanske smartphone-marked er tilsyneladende fladet ud, men de beholder en flot andenplads efter BlackBerry-producenten RIM.
(1) | 15. marts 2010 kl. 09.31 | læs »



Kritikere mener, at sikkerhedsindustrien ganske enkelt ikke kan standse forbryderne. Især småvirksomheder kritiseres for ikke at have tilstrækkelig teknologisk erfaring til at beskytte virksomhederne.
(1) | 15. marts 2010 kl. 09.02 | læs »



Den næste version af den mobile bredbånds-standard WiMAX vil blive udrullet fra 2012 og lover væsentlige hastighedsforbedringer.
15. marts 2010 kl. 08.25 | læs »




E-mail-adresse:
Adgangskode:

Seneste debat
 
 
Whitepapers
En lang række virksomheder er blevet afhængige af en bred vifte teknologier, der bl.a. skal være...

I dag bruger mange it-virksomheder tid på it-projektlevering. Selvom succesraten for projekter...

Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...