Forældre presser skoler til at bruge Microsoft-udstyr


Publiceret d. 9. februar 2009 kl. 15.59 | Antal kommentarer (43)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Forældrene og lærerne i den danske folkeskole foretrækker, at børnene bruger Microsoft Office.

Det er en del af forklaringen på, at næsten alle skoler i landets fem største byer vælger Microsofts Office-pakke fremfor open source-alternativer som OpenOffice eller StarOffice.

I Københavns Kommune har en del skoler forsøgt sig med open source-alternativer til Office-pakken, men i dag bruger alle skoler Office-pakken på elevernes computere, fortæller Karl-Erik Andersen, der er kontorchef i Københavns Kommune.

"Der har været en række forsøg med open source på skolerne i København, men hver gang er forsøgene strandet på, at forældrene ikke synes, at det er en god ide. Flertallet af forældrene vil helst have, at børnene bruger de programmer, som de selv kender fra arbejdspladsen og andre steder," siger Karl-Erik Andersen, der er it- og kontorchef i Københavns Kommunes Børne- og Ungdomsforvaltning.

Blev tvunget af kommune
En af de københavnske skoler, der har forsøgt sig med et alternativ til Microsofts Office-pakke, er Katrinedal Skole i Vanløse.

På de cirka 165 computere, som skolens elever har adgang til, har man i en årrække benyttet sig af Suns open source kontorpakke StarOffice, som skolerne har fået tilbudt gratis gennem de danske undervisningsinstitutionernes it-center, Uni-C.

It-vejleder på Katrinedal Skole, Peter Høstved, forklarer, at de fleste elever var tilfredse med StarOffice, men at mange af lærerne og forældrene ikke brugte programmerne på deres private computere, selvom skolen stillede programmet gratis til rådighed.

Derfor opstod der ofte problemer, når dokumenterne skulle flyttes frem og tilbage mellem skole og hjemmet.

Det fik skolens lærere til at gøre oprør, og da kommunen kort tid efter indførte en it-politik, der indebar, at computere i kommunen skal køre med Microsoft Office, var der ingen vej tilbage, fortæller Peter Høstved.

"Vi var den sidste fribytterskole i København, som jeg plejer at kalde det. I dag bruger vi Microsoft Office, fordi kommunen til sidst kom og vred armen om på os. Det er jeg rigtig ked af, fordi selvom vi får en klækkelig rabat, mener jeg ikke, at Office-pakken er den høje licens værd," siger Peter Høstved.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Forældre presser skoler til at bruge Microsoft-udstyr
1 indlæg

Presset til at bruge MsOffice i skolen
5 indlæg

Pjat
1 indlæg

Betal selv
1 indlæg

Ævl.
3 indlæg

Stadig aktuelt?
6 indlæg

Forlang at eleverne fremviser legal licens
3 indlæg

Kunne være....
2 indlæg

Produkt-neutralitet
1 indlæg

Hvorfor er det
19 indlæg

Hvem tvinger til hvad
1 indlæg

Forældre presser
1 indlæg

Bunder i dansk konservatisme
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

Dette white paper drøfter Desktop virtualisering og indvirkningen på desktop management...

Dette white paper vil hjælpe Citrix XenApp kunder forstå, hvordan og hvornår Citrix XenDesktop...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.