Kommuner ser stort på open source-besparelser


Publiceret d. 9. februar 2009 kl. 07.00


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Se hvad de enkelte kommuner siger om OpenOffice.

De næsten 170.000 computere, som eleverne på de danske folkeskoler har til rådighed, er domineret af dyr betalingssoftware.

Computerworld har ringet rundt til de fem største danske kommuner København, Århus, Odense Aalborg og Esbjerg, og de anvender alle Microsofts Office-pakke på skolernes computere, selvom der kan være millionbeløb at spare ved at skifte til det gratis open source-alternativ, OpenOffice.

Kommunernes Landsforening (KL) har kun kendskab til én kommune, der har lavet et alt-omfattende skifte til open-source på folkeskole-området.

Det er den sønderjyske kommune Tønder, der har sat Microsoft Office og dyre billedbehandlingsprogrammer på porten til fordel for gratis alternativer som kontorpakken OpenOffice og billedbehandlingsprogrammerne Photofiltre og The Gimp.

Besparelser kan bruges på nyt it
Lærerne og eleverne er godt tilfredse med de nye programmer og tilmed sparer Tønder Kommune i nærheden af 400.000 kroner om året i licensudgifter.

De penge kan nu bruges til nyt it-udstyr, fortæller Tønder Kommunes it-skolekonsulent Erik Sønderup Kristensen, der har stået i spidsen for skolernes overgang til open source-programmer.

Ifølge Microsoft lyder den vejledende pris for en skolelicens til Office-pakken på 400 kroner.

Det er i sig selv en betydelig rabat sammenlignet med en standardlicens, men Computerworld erfarer, at mange kommuner får mere end 25 procent i yderligere rabat.

Ofte vælger mange skoler dog også at købe opgraderingsbeskyttelse, der ifølge Computerworlds oplysninger koster 125 kroner yderligere om året per maskine, og desuden vælger nogle skoler at købe en licens, der giver eleverne mulighed for at logge ind på skolens computere hjemmefra gennem remote login.

Derfor kan besparelserne ved at bruge open source variere fra kommune til kommune.

Eksempelvis betaler Århus Kommune 4,3 millioner årligt for at skoleeleverne kan bruge Microsoft Office, mens Erik Mouritsen, der er it-chef for Skole- og Kulturforvaltningen i Aalborg Kommune anslår, at det vil være muligt for Aalborg at spare flere hundredtusinde kroner årligt ved at skifte Office-pakken ud med OpenOffice.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2 3






Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

Dette white paper drøfter Desktop virtualisering og indvirkningen på desktop management...

Dette white paper vil hjælpe Citrix XenApp kunder forstå, hvordan og hvornår Citrix XenDesktop...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.