Dansk fiberselskab fyrer næsten hver anden ansat


Publiceret d. 4. februar 2009 kl. 12.55 | Antal kommentarer (1)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Næsten hver anden ansatte i det lille fiberselskab Nianet er blevet fyret. Det oplyser virksomhedens administrerende direktør, Svend-Erik Jensen.

Dermed rammer krisen endnu en af elselskabernes fibervirksomheder. Nianet leverer fiberløsninger til virksomheder i hele Danmark.

Selskabet er ejet af en stribe elselskaber, og blandt ejerne er også MidtVest Bredbånd, som gik i betalingsstandsning i januar. Blandt de øvrige ejere er Seas-Nve, NRGI Bredbånd og Energi Midt.

Der er dog ifølge Nianets direktør ingen sammenhæng mellem MidtVest Bredbånds problemer og Nianets fyringer.

Fyringerne begrundes med den økonomiske krise i en meddelelse fra administrerende direktør Svend-Erik Jensen til samarbejdspartnere og kunder.

"Nianets fokus vil derfor fremover, så længe den nuværende finanskrise raser, være på at passe godt på det, vi har," skriver den administrerende direktør i meddelelsen.

De 30 stillinger, som nedlægges, udgør næsten halvdelen i selskabet, som har omkring 70 ansatte.

Direktøren understreger, at selskabet, der i 2007 nåede en omsætning på 125,2 millioner kroner, har opnået den kritiske masse, som gør selskabet profitabelt.

De seneste tilgængelige regnskabstal fra 2007 lyder dog på et underskud efter skat på 13,7 millioner kroner.

Rettidig omhu
Svend-Erik Jensen, som for blot fire måneder siden skiftede direktørstolen i kriseramte MidtVest Bredbånd ud med sit nuværende job, understreger i meddelelsen til kunderne og samarbejdspartnerne, at det drastiske skridt at fyre op mod halvdelen af medarbejderne ikke får indflydelse på driften.

Samtidig mener han, at det er et fornuftigt skridt i det nuværende marked, selv om han godt kan forstå, at det virker voldsomt.

"Det er også voldsomt at have haft den vækst, vi har haft, og det kan jeg ikke se igen i år," siger Svend-Erik Jensen og fortsætter:

"Jeg kan ikke holde på de 30 mand, når vi har de indikationer på markedet."

Direktøren fortæller, at der dog stadig vil være en smule opsøgende arbejde i forhold til nye kunder.

"Det er aldrig sort-hvidt. Vi har stadig nogen, der arbejder med salg," siger Svend-Erik Jensen, som runder sin besked til virksomhedens partnere af med, at forsvare den hårde tilpasning.

"For mig er det udtryk for forsigtig, sund fornuft og forretningssans. Havde vi været et lidt større firma, ville man måske endda kunne kalde det rettidig omhu," skriver Svend-Erik Jensen.



Alle artikler om:
Fibernetværk, Fyringer, Bredbånd, Erhverv


Kommentarer - Debatoversigt


...
1 indlæg

"Der er dog ifølge Nianets direktør ingen sammenhæng mellem MidtVest Bredbånds problemer og Nianets fyringer."

Eneste sammenhæng er direktøren.
Han var direktør for Midtvest Bredbånd kun få måneder før de gik i betalingstandsning, og nu er han direktør for Nianet.

Det er da lidt sjov at tænke på :)

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (1) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
Nokia Siemens Networks expects five billion people to be connected to the web and a 100-fold...

Samarbejd ved hjælp af Polycoms telefonibaserede og visuelle kommunikationsløsninger, så du kan...

Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.