ANNONCE:
Internettet, danskerne og reklamerne:
Omkring fire millioner danskere bruger årligt 160 millioner timer på internettet
I alt 13 millioner timer bliver brugt i selskab med søgemaskinen Google.
Det tager danskerne i alt 16 millioner timer at hænge ud på Facebook om året.
Danske annoncører brugte 2,5 milliarder kroner på online-reklamer i 2007. Heraf blev 22 procent - eller 550 millioner kroner - brugt på søgemaskinemarkedsføring.
I eksempelvis England er 58 procent af online-markedsføringen rettet mod søgeannoncering- og optimering.
Kilde: FDIM
Omkring fire millioner danskere bruger årligt 160 millioner timer på internettet
I alt 13 millioner timer bliver brugt i selskab med søgemaskinen Google.
Det tager danskerne i alt 16 millioner timer at hænge ud på Facebook om året.
Danske annoncører brugte 2,5 milliarder kroner på online-reklamer i 2007. Heraf blev 22 procent - eller 550 millioner kroner - brugt på søgemaskinemarkedsføring.
I eksempelvis England er 58 procent af online-markedsføringen rettet mod søgeannoncering- og optimering.
Kilde: FDIM
Indholdsfortegnelse:
Fænomenet kendes især fra den amerikanske del af internettet, hvor flere søgemaskineoptimerings-selskaber via link-køb har opnået prominente placeringer på netguides som Google og Yahoo.
Her kan man kende søgemaskinespam i form af en slet skjult og udført reklame-side, der ikke indeholder andet end links til annoncør-sites.
Forretningskonceptet er derefter at opkræve penge, hver gang en bruger klikker sig videre til et 'rigtigt' website.
Men den form for reklame vil ifølge den amerikanske søgemaskineekspert Jason Calacanis med tiden kvæle folks tillid til søgemaskinerne som et troværdigt medie.
"Hvis vi markedsfører for meget, så smadrer vi mediet. Affiliate-spam er simpelthen ikke brugbart for brugerne," slår Jason Calacanis fast over for små 250 søgemaskine-folk fra danske selskaber som DSB, TDC og Danske Bank.
De er samlet på FDIH, FDIM og Jupiter Researchs søgekonference Search Marketing Strategies 2009, der bliver holdt på IT-Universitetet i dag.
Usenet blev ubrugbart
Jason Calacanis forklarer, at flere medier i tidernes løb er blevet kvalt af ubrugelige spam-reklamer.
Eksempelvis er internettets store diskussionsnetværk Usenet gået fra at stå for 90 procent af internettrafikken til næsten ingenting på 15 år på grund af spam.
Indholdet på blog-sitet Technorati er efterhånden druknet i intetsigende annoncer, og den tidligere potente email-markedsføring er nærmest en uddøende disciplin, fordi folk simpelthen ikke ser reklamerne mere.
"Hvor der er lettjente penge på reklamer, vil der altid være interesserede folk. Derfor er søgemaskinespam et reelt problem, der bare vokser," siger Jason Calacanis til Computerworld.
Reklamer er unødvendige
Jason Calacanis understreger over for de fremmødte reklamefolk, at hvis en søgemaskine fungerede optimalt, ville folk overhovedet ikke klikke på én eneste reklame.
Og de stigende mængder spam i søgemaskinerne er ifølge Jason Calacani stærkt medvirkende til, at halvdelen af online-amerikanerne vrænger på næsen af troværdigheden hos søgemaskinerne.
"Mange reklamefolk bliver provokeret af den slags udsagn, fordi de lever af søgemaskineoptimering. I Danmark er søgemaskine-spam måske heller ikke et problem, men det bliver det inden for de næste få år," fortæller Jason Calacanis.
Et spørgsmål om etik
Han siger, at det i høj grad er op til søgemaskineoptimeringseksperternes egen etik at bremse den uheldige reklame-udvikling, selv om det langtfra er alle optimeringseksperter, der hopper med på spamvognen.
"Selskaber som Google og Yahoo gør, hvad de kan for at stoppe søge-spam, mens andre søgeselskaber ser gennem fingrene med det, fordi det skaber en omsætning."
Fortsættes ...



