Microsoft lukker hul i Windows 7's brugerkontrol

Microsoft justerer Windows 7's bruger-kontrol, efter funktionen er blevet beskyldt for at udgøre en sikkerhedsrisiko.

Artikel top billede

Microsoft har foretaget to ændringer til sikkerhedsfunktionen UAC (User Access Control) i Windows 7.

Det har software-giganten gjort efter, at en række sikkerheds-bloggere har påpeget, at UAC i Windows 7 udgør et sikkerhedshul.

"Vi har foretaget to ændringer i Release Candidate," skriver John DeVaan og Steven Sinofsky, der begge er ansvarlige for udviklingen af Windows 7 på bloggen Engineering Microsoft Windows 7.

"For det første vil UAC-kontrollen som udgangspunkt være sat til et højt sikkerhedsniveau," skriver de på bloggen.

"Desuden vil brugeren blive præsenteret for en dialogboks, hvor ændringer i sikkerhedsindstillingerne skal bekræftes," lyder det.

Derved lukker Microsoft for de kritikpunkter, der har været fremme blandt både danske og udenlandske sikkerhedseksperter.

Udskældt funktion

UAC blev introduceret i 2007 i forbindelse med lanceringen af Windows Vista, og sikkerhedsfunktionen gør, at brugeren skal godkende applikationer, inden de kan afvikles.

Funktionen er fra begyndelsen blevet kraftigt kritiseret, fordi mange brugere anser godkendelsesprocedurens mange dialogbokse for irriterende og besværlige.

På grund af kritikken har software-firmaet ændret funktionen i beta-udgaven af Windows 7 således, at man kan forudindstille UAC til fire forskellige niveauer.

Flere bloggere påpegede herefter, at den beslutning gjorde det muligt at skrive skadelig kode til systemet, som kunne ændre på indstillingsniveauerne uden, at brugeren bemærker det.

I første omgang afviste Microsoft, at der var tale om en sårbarhed, men nu har software-firmaet ændret kurs og valgt at lukke de kritiserede punkter i UAC.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S