Udviklere: PHP styrer script-sprogene


Publiceret d. 5. marts 2009 kl. 15.58 | Antal kommentarer (7)


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Vurderingskriterier
500 udviklere deltog i Evans Data-undersøgelsen.

Udviklerne skulle vurdere 12 egenskaber ved det scriptsprog, som de anvender.

Hver egenskab skulle bedømmes med et "excellent", "very good", "average", "needs improvement", "inadequate", eller "NA or Don't Know".

De 12 egenskaber:
• Ease of Use
• Exception handling
• Extensibility
• Vedligeholdelse / Læsbarhed
• Cross-platform portability
• Community
• Udvalg af værktøjer
• Kvaliteten af værktøjer
• Performance
• Memory management
• Client side scripting
• Sikkerhed

 
 
Tag en rapport med en top 10-liste over de bedste udviklingssprog.

Find en udvikler, som anvender udviklingssproget i toppen af listen.

Find en anden udvikler, der anvender et lavere rangerende udviklingssprog.

Luk alle tre ingredienser inde i et rum.

Efter et par minutter er diskussionen hed, sprød og passioneret.

Efter yderligere et par minutter bør døren åbnes igen for at undgå, at diskussionen udarter til håndgemæng.

Udviklere vurderer scriptsprog
Evans Data har netop frigivet den ene ingrediens til en solid gang udvikler-diskussion.

Rapporten 'Users Choice: Scripting Language Rankings', bedømmer 10 forskellige script-sprog. Undersøgelsen er baseret på 500 udviklere, der er blevet bedt om at vurdere deres udviklingssprog på 12 forskellige egenskaber.

I top-3 finder vi PHP, Ruby og Python. I bunden ligger VB Script.

Danskudviklet sprog i top
Om topscoreren PHP hedder det blandt andet i rapporten:

"PHP, som brugerne samlet set rangerede højest, har det næststørste community af scriptsprog-brugere (efter JavaScript) og er blevet de facto arbejdshest på web.
PHP er understøttet af en stærk samling værktøjer, og det er nemt at finde PHP-udviklere. Det er sandsynligvis det bedste valg af udviklingssprog til web-applikationer."

Her på danske Computerworld iler vi med at tilføje, at PHP oprindeligt blev skabt af dansk-canadieren Rassmus Lerdorf, som egentlig blot havde brug for nogle gode makroer til internetsider. Rasmus Lerdorf lagde PHP ud på nettet som open source, og det er siden vokset i popularitet.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Lidt mærkelig sammenligning..
2 indlæg

Meget mangelful sammenligning
3 indlæg

PHP?!? DUH
2 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (2) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
Hos CIT er vi specialister i IT dokumentation. Specialister i hvordan IT dokumentation...

Den teknologiske udvikling står aldrig stille. Det betyder ofte, at virksomheder løbende vælger...

The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.