Ny trojaner forlanger løsepenge fra ofrene

En trojaner har fundet en ny måde at få sine ofre til at ryste op med penge for en værdiløs licens - den starter med at kryptere brugerens data.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det er ikke første gang, inficerede PC'er også har fået data krypteret. Det er faktisk sket flere gange siden 2005. Men sikkerhedsfirmaet FireEye fortæller, at den trojanske hest Vundo til gengæld er den første, der blander den gamle, konventionelle antivirus software-svindel med den rene afpresning.

Firmaet fortæller ikke præcist, hvordan programmet inficerer brugerne - programmer som dette udnytter undertiden Windows autorun-sårbarheden - men når det først én gang er på systemet, så går det ellers i gang med at kryptere alle de forskellige filer, den kan finde, heriblandt jpg, PDF og word-filer.

Bagefter præsenterer den brugeren for FileFix Pro 2009 (som er et såkaldt 'rogueware') som den eneste måde at tilbageskaffe de nu utilgængelige filer.

Heldigvis lader det til, at programmet krypterings-metode ikke er den mest avancerede, og en ansat i FireEye har allerede nu skrevet et Perl script, som kan løse problemet. På den måde kan man slippe for at skulle betale de cirka 220 kroner, som svindel-licensen koster.

"Vundo har ændret sin kriminelle metode fra at være en typisk scareware-taktik til nu at benytte ransomwares afpresningsmetoder. Selv om det måske nok er dumt at falde for scareware, så har brugerne, når først maskinen er blevet inficeret med ransomware, ikke ret mange andre valg end at hoste op og købe dekrypterings-softwaren," skriver sikkerhedsfirmaet i et indlæg på sin blog.

Godt kamufleret

Fra og med 19. marts har ingen antivirus-programmer tilsyneladende kunnet se den sidste nye version af Vundo, og det hjælper ikke, at programmet benytter sig af polymorfe teknikker, der kamouflerer den, mens den downloades til PC'en.

På trods af sin usædvanligt grove krypteringsmetode, så ser det ud til, at også denne ransomware stammer fra Østeuropa. Sådan har det også været med tidligere ransomware, som for eksempel Cryzip, og Whois Lookup har fastslået, at den domæne-ejer, der distribuerer FileFix Pro, må være lokaliseret i den ukrainske by Kharkov.

Ved tidligere angreb af denne slags har bagmændene typisk benyttet sig af én af de to følgende taktikker: enten har de fået overbevist brugerne om, at deres filer er blevet krypterede, selv om nøglen i virkeligheden er meget svag, eller også har de brugt en meget stærk kryptering, som selv veludstyrede sikkerhedsfirmaer ville have svært ved at bruge. Et eksempel på den anden og mere farlige taktik er sidste sommers GPcode.ak. Vundo kan til sammenligning ses som et opfindsomt psykologisk angreb.

De uheldige brugere, der har haft et møde med crypto-versionen af Vundo, kan helt gratis oploade deres filer til FireEyes hjemmeside, hvorefter de vil blive dekrypterede.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job