KL: Ny skat vil bombe os tilbage til stenalderen


Publiceret d. 7. april 2009 kl. 09.01 | Antal kommentarer (1)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Den omstridte mulitimedieskat, der rammer arbejdsgiverbetalt computer, bredbånd og telefon, får nu endnu et alvorligt spark over skinnebenet.

Denne gang er Venstre-borgmester Erik Fabrin fra Rudersdal Kommune, der også er formand for KL, som kritiserer skatten i hårde vendinger.

"Alle kommunale arbejdsgivere vil komme til at stå i et dilemma, hvor de enten må betale skatten for deres medarbejdere eller helt droppe medarbejderens gode," siger Erik Fabrin i en pressemeddelelse.

"Det er alt andet end fleksibelt for både medarbejder og arbejdsgiver og sender potentialerne for digital effektivisering tilbage til stenalderen," fortsætter han.

Kræver flere penge af Løkke
KL's formand fortsætter med mulige krav om, at kommunerne skal tilføres flere penge, hvis skatten indføres.

"Vi kan ikke se andre muligheder end, at KL må forbeholde sig ret til at inddrage konsekvenserne i økonomiske forhandlinger med staten til sommer," siger Erik Fabrin i pressemeddelelsen.

Tidligere har Computerworld fortalt, at tre ministre skulle forsvare den udskældte skat.

Det var undervisningsminister Bertel Haarder, fordi lærerne vil blive ramt af skatten.

Det var finansminister Lars Løkke Rasmussen, fordi de offentlige ansatte i staten vil blive ramt af skatten.

Og endelig var det skatteminister Kristian Jensen, der skulle fortælle, om skatten i sidste ende vil gå ud over naturen, da færre angiveligt vil arbejde hjemmefra og fleksibiliteten vil blive mindre.

Lige nu tygger skatteministerens embedsmænd på de høringssvar, der er indløbet i sidste uge.




Kommentarer - Debatoversigt


Hvor det more mig.
1 indlæg

Man høre i debatten om multimedie skatten at folk (der ikke får goder) er trætte af at "betale" for andre's fryns, men hvad disse folk ikke har forstået er at fryns ikke betales af andre, da det bare er mindre stats intægter, og det betyder ikke at Andre Danske borgere skal hive penge op af lommen for at betale for det fryns som folk får.

Men den nye multimedie skat, bliver sendt vider via priser, da det bliver nødvendigt for virksomhederne at kompensere de medarbejder som de ønsker skal arbejde hjemme fra (selv kommunerne kan man se), således at kommunerne

"Alle kommunale arbejdsgivere vil komme til at stå i et dilemma, hvor de enten må betale skatten for deres medarbejdere eller helt droppe medarbejderens gode," siger Erik Fabrin i en


Så nu kommer de folk der før klagede over at de "betalte" for folk's fryns til at skulle betale ved kasse 1. Altså kan denne skat medføre at kommune skatten hæves for at financere, kompensationen til lærere (m.v.), samt virksomhederne hæver deres priser for at kompensere medarbejderne.

Så nu kommer folk til at virkeligt skulle havde penge op af lommen for at virkeligt at betale for andres "fryns".

Lol, før kostede ikke de Danske borger noget at nogen fik noget edb i "fryns", som en del af deres arbejde, men nu kommer det til at havde en kontant pris i alle borgerne's lomme.

Velbekommen, nu kan I alle financere folk's fryns, som i påstod i gjorde før!

For ikke at tale om den negative miljø belastning.

Lol, magen til snævertsynhed.

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (2) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
Som medlem af råd, nævn, udvalg eller virksomhedsbestyrelser modtager man ofte store mængder...

The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

IDC mener, at virksomhederne bliver tabere, hvis de ikke imødegår krav om mobilitet og fleksible...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.