Steen Andersson har efter 40 år inden for it ikke sluppet faget. Pensionisttilværelsen bruges blandt andet som frivillig it-supporter hos Ældre Sagen. Privatfoto.

Frivillige it-supportere hjælper tusindvis af ældre


Publiceret d. 6. april 2009 kl. 15.58


Annonce:
 
ANNONCE:
 

[b]Historier fra it-supporten[/b]
Den klassiske henvendelse hos Ældresagens it-support kommer ifølge Steen Andersson fra ældre mænd, som aldrig tidligere har aldrig har ejet en computer, men nu har slået til på et godt tilbud i Aldi.
"For de har jo altid et godt tilbud, skriver de - selvom det er almindelige pc'er, som bliver beskrevet på en måde, så folk tror at det er verdens ottende vidunder," siger Steen Andersson.
Efter købet går de ældre herrer typisk hjem og sætter computeren i stikkontakten.
"Og så ringer han til os og spørger, hvad han nu skal gøre," fortæller Steen Andersson.

"Forleden dag havde jeg en ældre dame i røret, som gerne ville på internettet fra en lidt ældre pc, som hun nok mente kunne bruges. Og hun var jo vandt til at gå i Brugsen for at købe gryn og mel. Henne i TDC-butikken havde hun så set sådan en kasse, som der stod "internet" på. Den købte hun så, og gik hjem og stillede kassen på bordet. Herefter ringede hun til os, og forklarede, at nu havde hun fået internet, men at det ikke virkede," siger Steen Andersson.

 
 
Omkring 4.000 gange om året tager Ældre Sagens it-support imod telefonopkald fra ældre, som har brug for hjælp til deres computer.

Hjælpen kommer fra omkring 50 mænd og kvinder, der i fem centre rundt omkring i landet en hverdag om ugen tager sig af de mange opkald.

Det fortæller Steen Andersson, der er leder af Ældre Sagens it-supportcenter i Odense. Han mødes hver onsdag med resten af holdet for at sidde klar ved telefonen med råd om alt fra printerinstallationer og kontorpakker til internetopkoblinger og slægtsforskning.

Men aktuelt er det en offentlig hjemmeside, som fylder meget i listen af spørgsmål fra de ældre.

"Vi slås meget med Skat i øjeblikket, fordi man jo skal kunne gå ind i sin skattemappe og alt det der," siger Steen Andersson.

Typisk skyldes problemet, at folk har tastet koden forkert ind og derfor ikke kan logge på selvbetjeningen. Eller også mangler nogle opdateringer på computeren, som driller. Og så må de have en ny kode fra Skat.

En anden årsag kan være, at nogle ældre ifølge supportlederen har så gammel en maskine, at den faktisk slet ikke kan håndtere alle opgaver på nettet.

"Når lille Peter skal have ny pc, så får bedstefar jo den gamle. I nogle tilfælde endda med Windows 95 eller 98. Og så må vi jo simpelthen sige, at det ikke går at gå på nettet med den maskine. Og så skaber vi jo en lille krise i familien, fordi bedstefar bliver ked af det, når han har fået computeren af lille Peter," forklarer Steen Andersson.

Han understreger dog, at problemet med for gamle maskiner hos ældre er ved at forsvinde.

Omvendt kan også nye computere give ældre brugere problemer. Især bærbare computere med Windows Vista driller de ældre. Problemet er især, at de nye maskiner indeholder en lang række reklameudgaver af eksempelvis kontorpakker og anti-virusprogrammer.

"Jeg har haft helt op til 80 processer kørende på sådan en ny maskine, når vi tænder den. Uden at den laver noget," siger Steen Andersson.

Og det er temmelig mange, når normalen for en toptrimmet maskine er mellem 20 og 30 kørende processer.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2 3






Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (2) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

Læs i denne Computerworld Guide fra september 2010, hvordan du undgår, at din virksomhed drukner...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.