Dydmønsteret - It-undervisning i særklasse


Publiceret d. 7. april 2009 kl. 07.00


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
Tilbage til hovedartiklen

It er normalt ikke et selvstændigt fag i folkeskolen, men det er det på Erritsø Centralskole, der ligger i Fredericia kommune.

For halvandet år siden fik skolen grønt lys til at gennemføre et forsøgsprojekt, der bragte it helt frem på første række i klassen. Og det har givet en markant ændring i kundskabsniveauet.

"Formidlingsmæssigt er it-elverne super professionelle, og de kan anvende tekst, lyd, billeder, video, eller hvad der nu kræves til deres fremlægning. Det er ret imponerende," fortæller it-klasselærer Søren Christensen.

For at sætte damp under it-kedlerne er alle elever i forsøgsklasserne udstyret med en bærbar computer. På It-linjen har eleverne desuden fået mulighed for at benytte sig af interaktive tavler i skolen og små mobile enheder til undervisning uden for skolens område, eksempelvis i naturfag.

Eleverne har også haft deres egen elektroniske skoletaske med indbygget digitalkamera, BlueTooth og Skype.

Elev-administration
Eleverne har selv haft de fulde administrative rettigheder over deres egne computere og har selv haft mulighed for at styre anvendelsen og integrationen af forskellige digitale enheder som GPS, MP3-afspillere eller mobiltelefoner, som har kunnet understøtte deres projekter.

Samtidig har Cyanit, en lokal it-virksomhed, bygget et netværk uden om skolens normale it-struktur, som kun anvendes af de studerende i it-klassen.

Derved sikres en mere konstant adgang til internet og infrastruktur.

"Det er helt nødvendigt. Hvis man vil arbejde med it, skal det bare fungere," fortæller Casper Albertsen, der er faglærer i it-klassen.

Eleverne i klassen har almindelige timetal i alle skolefag. Men klassen får derudover fire timers ugentlig undervisning i brugen af deres bærbare computer og digitale programmer.

Eleverne i it-klassen forpligter sig også til at deltage i konkurrence-weekender, hvor de konkurrerer med andre skoler om produktionen af podcasting-programmer samt andre digitale produktioner.

Ikke nørdet
Undervisning med udgangspunkt i it giver nogle helt klare kompetencer hos eleverne.

"Noget af det, der virkelig har rykket i forhold til en almindelig skoleklasse, er elevernes evne til at kommunikere," fortæller Søren Christensen, der er klasselærer i 8. klasse på it-linjen.

"Eleverne bliver meget hurtigere bedre end os til at anvende programmer og hardware, og på det betjeningsmæssige kan vi som lærere ikke følge med. Vi bliver derimod konsulenter, der udarbejder oplæg, som slippes fri i klassen. Det betyder i praksis, at vi bruger meget lidt tid på programmerne og rigtig meget tid på det faglige indhold," siger Søren Christensen.

På it-linjen handler det ikke om at være nørdet, men om at være eksperimenterende og åben.

"Selv om vi er underlagt den samme folkeskolelov som alle andre, har vi mange flere strenge at spille på og flere værktøjer til at nå målet," siger Søren Christensen.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Overblik: Politiets nu skrottede Polsag-projekt bliver den seneste i rækken af offentlige it-skandaler. Projektet koster skatteyderne flere hundrede millioner kroner.
3. februar 2012 kl. 16.05 | læs »

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?
2. februar 2012 kl. 15.58 | læs »

CSC har absolut ingen kommentarer til beslutningen om at lukke Polsag, som CSC har udviklet på i mange år.
3. februar 2012 kl. 14.42 | (1) | læs »

Politiets store prestige it-projekt skulle ruste landets betjente til tænderne, men endte med at ryge i skraldespanden sammen med ekstra million-regninger.
3. februar 2012 kl. 15.59 | (1) | læs »





 
White papers
I dette white paper kan du læse om, hvorfor god projektledelse handler om mennesker, målsætninger...

I dette white paper kan du læse om, hvordan brugen af ny teknologi fra web 2.0 og sociale medier...

Cloud computing er i løbet af de sidste 18 måneder blevet det mest omtalte emne i it-branchen....

 


Mest læste seneste uge

Det lykkedes en pensioneret politimand at fravriste Microsoft-svindlere de penge, som de havde lokket ud af ham. Se her, hvordan han gjorde.

Det hidtil største malware-angreb på Android er i fuld gang. Millioner af Android-brugere kan være blevet ramt af ny trojaner.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?

Mens nogle virksomheder vil kunne lade et trådløst WiFi-netværk erstatte kablerne, kan det hurtigt give problemer i andre virksomheder. Her får du gode råd til at træffe den rette beslutning.

Politiet dropper det skandaleramte Polsag. Systemet har løbene været ramt af forsinkelser. For halvandet år siden var budgettet overskredet med omkring 100 procent. I dag er status ukendt.