Helge Sander kan ånde lettet op - i denne omgang


Publiceret d. 7. april 2009 kl. 10.58 | Antal kommentarer (2)


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Helge Sander forside
CV, Helge Sander.

Klik her.

Malou Aamund forside
CV, Malou Aamund

Klik her.

Videnskabsminister Helge Sander overlevede statsminister Lars Løkke Rasmussens første ministerrokade.

Helge Sander må ellers have bidt negle, hvis han læste avisernes analyser, der entydigt pegede på, at han ligeså godt kunne pakke sine ting på ministerskrivebordet.

"Helge Sander er en flink fyr, men en uacceptabelt svag minister på et område, hvor regeringen har brug for synlighed, initiativ og dynamik," skrev den tidligere konservative formand Hans Engel i Ekstra Bladet.

"Videnskabsministeren regnes for at være en del af Foghs gamle garde, som Løkkes generation ikke har meget tilovers for," lød det i Berlingske Tidende.

Men Helge Sander overlevede altså rokaden, hvor Inger Støjberg og Karen Ellemann kom med på holdet, og beskræftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen blev forfremmet til finansminister.

Iagttagere vurderer dog, at Lars Løkke Rasmussen vil ændre holdet endnu engang i en mere omfattende rokade efter klimatopmødet senere på året.

Her bliver Helge Sander og de øvrige ministre altså endnu engang bedømt af deres chef.

Malou nævnes ofte
Mens analytikerne altså ikke anser Helge Sanders stol for den mest sikre, så må Venstres Malou Aamund derimod i gang med at pudse sin it-dronningekrone.

"Løkke har store planer med hende. Et oplagt bud som afløser for Helge Sander i Videnskabministeriet, når han skal pensioneres," skriver BT.

"Malou er videnskabsordfører i dag og ser ud til at trives med det politiske. Selvfølgelig valgte hun det forkerte parti, Ny Alliance, i starten, men hun skal have chancen for at sparke lidt gang i regeringen," lyder det nogenlunde ens i Ekstra Bladet.

Også Jyllands-Posten nævner i en analyse Malou Aamund som en af de unge kandidater, der står på spring, når "Birthe Rønn Hornbech og Helge Sander er i farezonen for at blive fyret."

Netop under Malou Aamunds tid i daværende Ny Alliance fremhævede hun, hvordan Danmarks i langt højere grad skulle satse på it.

Selv efter skiftet til Venstre har hun flirtet med Statens It.

Malou Aamund har arbejdet flere år hos it-giganten IBM.




Kommentarer - Debatoversigt


Er det at være sælger, en kvalifikation
1 indlæg

blålys
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (2) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
En lang række virksomheder er blevet afhængige af en bred vifte teknologier, der bl.a. skal være...

Læs i denne Computerworld Guide, hvordan kravene til både virksomhederne og de it-jobsøgende er...

E-magasinet Smart Enterprise giver indsigt og perspektiv til it-chefen. Her bliver du eksponeret...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.