Microsoft tvunget til at smide Office-pakken på nettet


Publiceret d. 14. april 2009 kl. 08.31


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Computerworld News Service: Den næste version af Microsoft Office med kodenavnet Office 14 vil inkludere letvægtsversioner, der dog er fuld funktionsdygtige, af Word, Excel, PowerPoint og OneNote, som kan køre i en browser.

Med betegnelsen Office Web Applications vil denne tjeneste ifølge Microsoft gå i beta senere i år, men de endelige versioner af Office Web Applications ser ikke dagens lys, før desktopversionen af Office 14 også er klar.

Steve Ballmer meddelte i februar, at dette ikke vil ske før 2010.

Office Web Applications er en konsekvens af Microsofts løfte om at levere "software plus tjenester" og udgør et sent forsøg på at flytte kontorprogrammerne online for at imødegå truslen fra gratis, webbaserede applikationer fra Google, Zoho og OpenOffice.org.

Microsoft har på nuværende tidspunkt en gratis tjeneste ved navn Office Live Workspace, der lader brugere se og dele - men ikke redigere - Office-dokumenter. Office Live Workspace er aldrig rigtig blevet et hit hos de store virksomheder.

For at afholde flere brugere fra at skifte til alternativer til Office binder Microsoft ikke den kommende Office Web Applications til Internet Explorer. Virksomheden har bekræftet, at Office Web Applications også vil fungere i Firefox og Safari. Det er også blevet antydet, at tjenesten vil fungere på iPhone.

Så Microsoft Office vil komme til at kunne køre på Linux gennem Firefox, hvilket giver Office en vej ind på Linux-baserede netbooks og smartphones, som kontorpakken ikke tidligere havde.

Hvis de Linux-baserede netbooks markedsandel stiger, vil Microsoft miste omsætning på sit styresystem, men vil i det mindste være i stand til at tilbyde Office-programmer på Linux-maskinerne.

Kunne ikke længere ignorere web-værktøjer
Brancheanalytiker og direktør for konsulentfirmaet The Enderle Group, Rob Enderle siger, at det ikke var nogen let beslutning for Microsoft at tilbyde Office som onlinetjeneste.

Office Web Applications kan komme i konflikt med omsætningen fra desktopversionen af Office-pakken, som stadig dominerer markedet. Ifølge analysehuset Forrester bruger næsten tre fjerdedele af alle voksne i USA, der er online, betalte Microsoft Office-programmer.

"Jeg vil tro, at der foregår en virkelig hård intern diskussion hos Microsoft om dette," siger Enderle. "De ved, at markedet går i denne retning, men er bekymrede for at æde af deres egen omsætning eller for at levere et produkt, der ikke lever op til forventningerne."

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (2) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
Software AG's principprogram for cloud computing drejer sig om samarbejde i en ekstrem grad.  ...

Dette white paper kan du anvende som en brugbar vejledning i, hvordan du bedst muligt drager...

I dette white paper kan du læse om, hvordan en verden, der er 100 procent weborienteret, er ideel...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.