Socialdemokrater kritiserer regeringens skattesjusk


Publiceret d. 17. april 2009 kl. 11.52 | Antal kommentarer (6)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Først er multimedieskatten ikke til at ændre. Så er alt i spil. Regeringspartiernes vaklende holdning i spørgsmålet om multimedieskatten får nu oppositionen til at spørge, hvornår usikkerheden stopper.

"Det, man troede var en skattereform, er det ikke alligevel," lyder det fra Nick Hækkerup, næstformand og skatteordfører hos Socialdemokraterne.

Han peger som eksempel på, at før de nye forhandlinger om multimedieskatten blev der ændret i reglerne for gulplade-biler, og han forklarer, at der også er rejst tvivl om andre dele af reformen.

"Vores tilgang er, at det er fornuftigt at ændre multimedieskatten. Vi ville faktisk helst fjerne den helt," siger Nick Hækkerup.

For hurtig på aftrækkeren
Han mener, at regeringen med den nye skat vil skubbe Danmark i den forkerte retning, hvad enten beløbsgrænsen ændres eller ej. Samtidig er han utilfreds med, at regeringen tilsyneladende har sjusket en skattereform igennem.

"Skattereformen blev indgået hurtigt med den begrundelse, at folk skulle have en sikker viden om, hvad deres skat bliver," siger Nick Hækkerup og tilføjer, at regeringen har lært en gammel lektie:

"Hastværk viste sig at være lastværk," konstaterer han.

Socialdemokraterne vil ifølge Nick Hækkerup fjerne multimedieskatten, hvis partiet kommer i regering.

"Vi har behov for at stimulere udviklingen i samfundet, så folk kan arbejde hjemmefra, og vi skaber et fleksibelt arbejdsmarked. Derfor er vi meget kritiske overfor multimedieskatten," siger Nick Hækkerup.



Alle artikler om:
Politik, Samfund, Multimedieskat


Kommentarer - Debatoversigt


Fine toner fra S
1 indlæg

Når man nu ikke har magten
1 indlæg

Hastværk viste sig at være lastværk
1 indlæg

Hmm
3 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (2) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
Essensen af information governance er: "Implementering og styring af fælles regelsæt og...

Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

En lang række virksomheder er blevet afhængige af en bred vifte teknologier, der bl.a. skal være...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.