MySpace: Det mobile internet er kommet

Tema: Halvdelen af MySpaces brugere vil sidde på en mobiltelefon om to år, vurderer det sociale netværk.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

Computerworld News Service: Stort set enhver applikation er ved at udvikle sig til at blive mobil, hvilket App Store til iPhone også antyder med sine over en milliard downloads.

Mobile bankforretninger, spil og kommunikation er blandt de største kategorier af mobile applikationer, så det kan ikke undre, at virksomhederne bag de sociale netvækssites tiltrækkes af den mobile platform.

Og her er MySpace da heller ingen undtagelse, siger John Faith, som er funktionschef for MySpace Mobile, under et foredrag ved konferencen GoMobile 2009.

Da MySpace først begyndte at skabe sig en mobil tilstedeværelse for mere end to år siden, var udfordringen at finde måder at trimme MySpaces website på, så det sociale netværk kunne vises på smartphones eller andre trådløse enheder med små skærme.

Men et antal opdateringer har nu givet mobil-brugerne en mere desktop-lignende oplevelse af MySpace samt særlige mobilreklamer. "Vi har en profitabel forretning fra mobilreklamerne," oplyser Faith.

MySpace har lært, at det er nødvendigt at overbevise annoncørerne om værdien ved mobilreklamer, som bedst egner sig til "slutbrugere, der er væk fra deres pc, men som ønsker sig et eller andet her og nu."

"Det er et fantastisk tidspunkt at arbejde med mobilområdet, vi har oplevet en tilvækst af mobilbrugere på 450 procent i forhold til året før. Tiden for det mobile internet er nu kommet."

Faith løfter ikke sløret for hvor mange, der bruger MySpace Mobile, men han forventer, at halvdelen af MySpaces trafik vil komme fra mobile enheder i løbet af de næste to år.

Ud af de 25 mobile enheder, der oftest logger på og bruger MySpace Mobile, er 11 smartphones, ni er smartphone-lignende mobiltelefoner med fuldt tastatur, en er en spillekonsol og fire er multimedie- og musik-fokuserede mobiltelefoner.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS