Xerox udskifter dansk distributør - igen

Xerox skifter endnu engang sin danske distributør ud. Ny distributør er bedst til logistik og rådgivning, lyder vurderingen.

Artikel top billede

Forhandlere, der skal have fat i Xerox-udstyr, skal fra i dag have fat i Tech Data, der overtager distributionen af alle Xerox' produkter i hele Norden.

Det sker blot to år efter, at Xerox senest skiftede distributør. Det skete i 2007, hvor Xerox tog Ingram Micro ind som dansk distributør.

Ingram Micro blev for nylig opkøbt af konkurrenten Actebis, hvilket bringer en ny storspiller ind på det omskiftelige og voldsomt konkurrence-prægede distributør-marked.

Hos Xerox peger salgsdirektør, Jim Pedersen, på, at skiftet fra Ingram Micro til Tech Data ikke mindst skyldes et ønske om en samlet nordisk distributør.

Tech Data har således hovedlager i Sverige, men der i Danmark vil komme såkaldt buffer-lager.

Han peger på, at hovedårsagerne til, at Xerox udskifter distributøren er logistik - altså lagerbeholdning, opfølgning hos forhandlerne, føling med markedet og lignende - samt den såkaldt kompetence-givende del, hvor det handler om distributørens evne til at rådgive kunderne.

"Her er Tech Data lige nu det bedste bud for os, mens de øvrige distributører har deres styrker andre steder," siger Jim Pedersen.

Mere end 100 millioner kroner

Jim Pedersen vurderer, at Xerox-delen står for en årlig omsætning "på den rigtige side af 100 millioner kroner" for distributøren. Der er med andre ord tale om en aftale af pæn størrelse.

Han peger på, at optimering af forretnings-processerne for tiden er uhyre vigtig i kampen om de for distributørerne ret små indtjenings-marginaler.

"Proces-optimering er noget, som vi vil komme til at se meget mere til," siger han.

Da Xerox for to år siden skiftede distributør til Ingram Micro skete det, fordi selskabets hidtidige distributør, Scribona, lukkede i Danmark.

"Dengang var Ingram Micro det oplagte valg for os. Men både producenter, markeder og distributører forandrer sig, og det bedste dengang, er jo ikke nødvendigvis det bedste i dag," siger han.

Tech Data har tidligere været distributør for Xerox. Den aftale sluttede imidlertid i 2006, hvor Tech Data fastslog, at det ikke havde været en god forretning at være distributør af Xerox' produkter.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S