Forsvaret sender to udskældte it-systemer i udbud


Publiceret d. 25. maj 2009 kl. 09.31


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Jesper Britze_kommandør_ikon
"Det er iorden med så store projekter, at vi bliver set over skulderen," siger kommandør Jesper Britze fra Forsvaret til at Rigsrevisionen to gange har set på Demars-projektet.

 
 
Forsvaret sender inden for kort tid driften, vedligeholdelsen og videreudviklingen af it-systemet Demars (Det koncernfælles management- og ressourcestyringssystem, red.) og KESDH (Det Koncernfælles Elektroniske Sags- og dokumenthåndteringssystem, red.) i udbud.

Begge it-systemer har været udsat for kritik igennem årene.

Demars fik næsten allerede ved sin fødsel for over 10 år siden kritik for blandt andet en budgetoverskridelse på 159 millioner kroner, som Rigsrevisionen dog ikke tog ilde op.

Siden er der blandt andet blevet sendt en ekstra regning på 104 millioner kroner til projektet.

Ved en anden lejlighed kritiserede Rigsrevisionen projektet, fordi anvendelsen af systemet var utilfredsstillende.

Tilsammen har Demars kostet Forsvaret over en milliard kroner.

I forhold til KESDH-projektet har Forsvaret ligefrem kaldt CSC for en "bøvlet leverandør".

CSC måtte ved den lejlighed tilbagebetale to millioner kroner og give gratis timer svarende til syv millioner kroner.

Den øverste udviklingschef hos Forsvaret, kontreadmiral Lars Kragelund, påpegede da også meget klart forsvarets utilfredshed på en række punkter i et brev direkte til CSC's daværende administrerende direktør.

I brevet fra 30. marts 2007 skriver Lars Kragelund, at "Forsvarsministeriet koncernfælles ESDH-projekt (KESDH) er i en meget kritisk situation".

Og i et mødereferat mellem Lars Kragelund og CSC's topchef konstaterer Forsvaret, at "Forsvarsministeriets Interne Revision samt Rigsrevisionen med al overvejende sandsynlighed vil gennemføre revision og undersøgelse af KESDH-projektet".

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
Som medlem af råd, nævn, udvalg eller virksomhedsbestyrelser modtager man ofte store mængder...

360° er en integreret produktsuite til informationshåndtering og indeholder moduler til...

IDC mener, at virksomhederne bliver tabere, hvis de ikke imødegår krav om mobilitet og fleksible...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.