Sådan sikrer du din netbook


Publiceret d. 2. juni 2009 kl. 13.57 | Antal kommentarer (7)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Netbooks har i det forgangne år reddet pc-salget fra at blive en total fiasko.

Fremtiden tegner ligeledes lys for de små computere. Ifølge analyser fra Abiresearch vil der på verdensplan blive solgt 35 millioner netbooks i 2009.

De små fleksible, billige og lette maskiner har bidt sig fast.

Folk på farten elsker dem, men det gør de cyberkriminelle desværre også.

Netbook'en er et nyt offer, men med sund fornuft og robust sikkerheds-software er det muligt at holde de it-kriminelle på behørig afstand.

Styrker og svagheder
Paradoksalt nok er netbookens fordele også dens svage side, når det gælder sikkerheden.

Styresystemet på de små pc'er er i stort omfang Windows XP, som er yndlingsofferet blandt de it-kriminelle. Også tredjepartsprogrammerne som Adobe Flash og Acrobat, der ofte er i skudlinjen for ringe sikkerhed, er i stort omfang de samme som på den almindelige computer.

Netbook-ejere vil således være potentielle mål på linje med alle andre. Spam, virus og hacking er et problem på netbooks.

Den beskedne størrelse på netbooks lægger op til, at maskinerne kan tages med alle steder.

Det betyder en markant øget risiko for, at de glemmes eller i værste fald stjæles, mens man lige er i baren for at få en ny stor fadøl. Derfor er det nødvendigt at værne om de data, der ligger på disken.

De svage konfigurationer på maskinerne, der som hovedregel består af en Atom-processor og en gigabyte ram, trækker ligeledes ned på sikkerheden.

Da netbooks ikke er så hurtige og har en betydelig mindre kapacitet end de traditionelle computere, kan mange være fristet til at lukke eller fjerne sikkerheds-software, fordi det kræver for mange ressourcer af systemet.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Er dette en joke?
1 indlæg

næ - bare manglende udsyn
5 indlæg

Fuld disk kryptering
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Facebooks kommende gigant-børsnotering vil udløse milliard-formuer til mange mennesker. Se her, hvem der kommer til at score kassen - inklusive en verdensberømt rocksanger.
9. februar 2012 kl. 15.59 | læs »

Der er ikke hold i påstanden om sikkerhedsproblemer i forbindelse med bankkunders login uden brug af NemID, lyder det fra Nykredit Bank.
9. februar 2012 kl. 13.40 | (1) | læs »

I al stilhed har Google lanceret et program, hvor selskabet vil betale brugerne for at lade Google snuse rundt i deres browseraktiviteter.
9. februar 2012 kl. 12.59 | (1) | læs »

"Et af de største enkeltstående it-projekter i KMD siden kommunalreformen". Sådan betegner KMD selv dette it-projekt, som over 100 KMD-folk foreløbig har været inde over.
9. februar 2012 kl. 07.00 | læs »





 
White papers
Det koster tid og penge hele tiden at holde virksomhedens værn mod sikkerhedstrusler i den bedst...

This paper will discuss how secure, reliable and manageable file transfer solutions can help your...

This White Paper, written by IDC and commissioned by Symantec, focuses upon the importance of...

 


Mest læste seneste uge

For under 100 millioner svenske kroner har svenskerne løst politiets it-problemer. I Danmark er budgettet sprængt med mere end 100 procent.

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.

Er du klædt på til succes, eller spiller tøjet ingen rolle på din arbejdsplads? Læs her, hvordan danske it-medarbejdere går klædt i virksomheder som Mærsk, Google og i en lille dansk kommune.

CSC mister sin største privatkunde i Danmark. Hundredvis af CSC-ansatte kan blive berørt.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?