Microsoft vs. Google: Kampen når nye højder


Publiceret d. 3. juni 2009 kl. 15.58 | Antal kommentarer (7)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Den seneste uge har budt på to yderst interessante produktlanceringer fra henholdsvis Microsoft og Google.

Microsoft relancerede deres søgemaskine Live Search under navnet Bing, et web-produkt der skal forsøge at tage kampen op med den altdominerende søgemaskine fra Google.

Google, derimod, frigav en tidlig udvikler-version af et samarbejds- og kommunikationsværktøj ved navn Wave, der skal binde e-mail, chat, blogs, billeder, videoer, dokumenter og wikier sammen. Var der nogen, der sagde SharePoint-alternativ?

I det hele taget har de to software-giganter uhyre travlt med at komme op med innovative tjenester og applikationer, der skal gøre livet sværere for modparten.

Det har de på hylderne
En aktuel liste (ikke prioriteret) over kamp-disciplinerne i it-giganternes uofficielle verdensmesterskab ser således ud:

Kontorpakker: Google Apps vs. Microsoft Office
Samarbejdsværktøjer: Google Wave vs. Microsoft SharePoint
Søgemaskiner: Google vs. Bing
E-mail: Gmail vs. Hotmail
Chat: Google Talk vs. Messenger
Cloud-platforme: Google App Engine vs. Windows Azure
Operativsystemer: Google Android vs. Windows
Partner-programmer: GAPE vs. Microsoft Partner Program.
Browsere: Google Chrome vs. Internet Explorer
Sociale netværk: Orkut vs. Live Spaces
Billeder: Picasa vs. Windows Live
Kort: Google Maps/Earth vs. Bing Maps/Virtual Earth

Der er naturligvis masser af men'er forbundet med en liste som denne, men det ændrer ikke ved den grundlæggende tendens: De to selskaber ligner hinanden mere og mere.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2 3






Kommentarer - Debatoversigt


hvordan man sammenligne google med microsoft
6 indlæg

Aflivning
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
Denne hvidbog omtaler de spændende resultater fra IBM Global CEO Study 2006. Undersøgelsens...

E-magasinet Smart Enterprise Exchange udgør en unik og eksklusiv informationsressource til...

E-magasinet Smart Enterprise giver indsigt og perspektiv til it-chefen. Her bliver du eksponeret...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.