Microsoft vs. Google: Kampen når nye højder

ComputerViews: Google og Microsoft bekriger hinanden i et af it-historiens mest innovations-krævende oprustnings-kapløb. Med Googles Wave og Microsofts Bing når kampen nye højder.

Artikel top billede

Den seneste uge har budt på to yderst interessante produktlanceringer fra henholdsvis Microsoft og Google.

Microsoft relancerede deres søgemaskine Live Search under navnet Bing, et web-produkt der skal forsøge at tage kampen op med den altdominerende søgemaskine fra Google.

Google, derimod, frigav en tidlig udvikler-version af et samarbejds- og kommunikationsværktøj ved navn Wave, der skal binde e-mail, chat, blogs, billeder, videoer, dokumenter og wikier sammen. Var der nogen, der sagde SharePoint-alternativ?

I det hele taget har de to software-giganter uhyre travlt med at komme op med innovative tjenester og applikationer, der skal gøre livet sværere for modparten.

Det har de på hylderne

En aktuel liste (ikke prioriteret) over kamp-disciplinerne i it-giganternes uofficielle verdensmesterskab ser således ud:

Kontorpakker: Google Apps vs. Microsoft Office
Samarbejdsværktøjer: Google Wave vs. Microsoft SharePoint
Søgemaskiner: Google vs. Bing
E-mail: Gmail vs. Hotmail
Chat: Google Talk vs. Messenger
Cloud-platforme: Google App Engine vs. Windows Azure
Operativsystemer: Google Android vs. Windows
Partner-programmer: GAPE vs. Microsoft Partner Program.
Browsere: Google Chrome vs. Internet Explorer
Sociale netværk: Orkut vs. Live Spaces
Billeder: Picasa vs. Windows Live
Kort: Google Maps/Earth vs. Bing Maps/Virtual Earth

Der er naturligvis masser af men'er forbundet med en liste som denne, men det ændrer ikke ved den grundlæggende tendens: De to selskaber ligner hinanden mere og mere.

Stadig forskelle

Ja, Windows er andet og mere end Google Android. Men hov, se nu der - pludselig er Android ikke længere kun OS på mobiltelefoner, men også på netbooks.

Nej, Google kan ikke matche Microsofts stærke partner-program, men Larry Page, Sergey Brin og Eric Schmidt forsøger skam alligevel ved at lade andre virksomheder videresælge og supportere Google Apps.

Og ja, der er stadig områder, hvor de to selskaber ikke umiddelbart har grund til at frygte hinanden.

I flæng kan nævnes, at Microsoft er ene om at have sine serverprodukter, herunder virtualiseringen, Dynamics, .Net-platformen, Surface, Zune, Xbox og Silverlight.

Til gengæld har Google produkter som YouTube og Blogger.

Men til trods for det, og selvom der naturligvis er forskel i kvaliteten, kompleksiteten og anvendelsesmulighederne i de forskellige produkter, som selksaberne har til fælles, er der ingen tvivl om, at de to selskaber er hinandens største konkurrenter.

Milliarder på spil

At det ikke er for børn, når Microsoft og Google bider skeer med hinanden, blev blandt andet illustreret sidste år, da Microsoft ville købe Yahoo for 224 milliarder kroner i et forsøg på at ryste søge-tronen under Google.

Selvom Google siden stiftelsen i 1998 har været ude i et af verdenshistoriens mest bemærkelsesværdige vækst-eventyr, mens Microsoft har kæmpet med milliard-store EU-bøder og Vista-problemer, har topchef Steve Ballmer endnu ingen grund til at agere underdog i forholdet til Google.

Her er vinderen

Microsoft havde i årsregnskabet for 2008 en medarbejderstab på 91.259 ansatte, en omsætning på 325 milliarder kroner - hvis man regner med den nuværende dollarkurs - og et årsresultat efter skat på 95 milliarder kroner, hvilket var en stigning på 26 procent i forhold til året før.

Til sammenligning kunne Google i 2008 'kun' prale af en medarbejderstab på omkring 10.000 (opgør ikke det præcise tal).

Omsætningen var på rundt regnet 117 milliarder kroner, og resultatet efter skat lød på godt og vel 23 milliarder kroner, hvilket var stort set identisk med resultatet fra året før.

Kun én sikker vinder

Sammenligningen er muligvis ikke helt rimelig, for mens Google kun har været på banen i et enkelt årti, er det adskillige årtier siden, at Bill Gates i 1975 fik en god idé og grundlagde Microsoft sammen med Paul Allen.

Det korte af det lange er dog fortsat, at Microsoft - trods Googles fuldstændigt fænomenale første årti - fortsat er storebror. Både når det gælder økonomisk størrelse og antallet af produkter på hylderne.

Endnu.

Googles innovative kvaliteter kan der nemlig ikke anfægtes, og spørgsmålet er, hvad endnu et årti med 'Googlemania' vil betyde for Redmond-holdet?

Kun én ting er sikkert; Den benhårde produkt-dyst mellem de to it-giganter har forbrugerne som den sikre sejrsherre, for den konstante og aggressive innovation resulterer i bedre og billigere produkter.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

STELLA CARE ApS

Backend-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS