ANNONCE:
Indholdsfortegnelse:
Men nu skal regningen efter IT Factory betales, og her kan en række advarsler koste Asger Jensby dyrt.
Det vurderer eksperter.
Sagen er nemlig, at kurator Boris Frederiksen mener, at bestyrelsen ikke har levet op til sin tilsynspligt og skal betale erstatning til kreditorerne.
Og her spiller det ind, hvorvidt bestyrelsen reagerede på de advarsler, der har været undervejs - herunder Dorte Tofts blogindlæg og en serie kritiske artikler i Computerworld, inden skandalen bryder ud.
"Der er ikke tvivl om, at bestyrelsen har svigtet sit tilsyn i denne sag. En bestyrelsen bør reagere på "røde flag." Det vil sige spørge ind til og få enten be- eller afkræftet skriverierne i pressen, herunder i Computerworld," siger professor Caspar Rose fra Copenhagen Business School.
Han forklarer, at det er en konkret vurdering, men eksisterer der rygter eller antydninger af, at noget ikke går til, som det skal, er det bestyrelsens forpligtelse at konfrontere direktionen med dette.
"Man kan med andre ord ikke bare forholde sig passiv eller lade være med at indkalde til møder," siger han.
"Desuden er det noget, man kunne tage op med sin revision i revisionsprotokollen, der jo er et vigtigt dokument," siger Caspar Rose.
Skulle har spurgt ind til flere ting
Også professor Lars Bo Langsted fra Juridisk Institut på Aalborg Universtet vurderer, at alle advarslerne vil blive taget op.
"Spørgsmålet er så, om Asger Jensby har reageret på oplysningerne," siger Lars Bo Langsted.
Professor Morten Samuelsson fra Copenhagen Business School forklarer, hvordan en bestyrelsesformand generelt bør reagere.
"Hvis for eksempel bestyrelsen i IT Factory har fået oplysninger om tvivlsomme kontrakter, forretningsforbindelser med mere, så skal den reagere," siger han.
"Hvis den - ved at reagere - kunne have afværget nogle tab, så ifalder den erstatningspligt. En reaktion kan for eksempel være at stille spørgsmål, kræve indsigt i kontrakter med mere, kræve at møde vigtige forretningsforbindelser og så videre," siger professoren.
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Asger Jensby om, hvorvidt han har reageret på advarselsmail fra Bo Svensson, Dorte Tofts blogindlæg og artiklerne i Computerworld.
Tidligere har Asger Jensby udtalt til epn.dk, at mailen fra Bo Svensson blev videresendt til KPMG via Stein Bagger. KPMG afviser at have modtaget mailen.
Fortsættes ...



