Telefoner, der kører på Android-styresystemet, vil snart kunne anvende Flash Player 10 fra Adobe.

Flash Player 10 snart klar til en række smartphones


Publiceret d. 25. juni 2009 kl. 15.07


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Selvom smartphones efterhånden kan det meste af det, man kan på en almindelig computer, så rammer de endnu muren, når det kommer til at afspille for eksempel Flash-baserede video på de internetsider, man besøger fra telefonerne.

Adobe har hidtil leveret letvægtsversionen Flash Lite til mobiltelefoner, men for at kunne tilbyde den fulde web-oplevelse, er det nødvendigt at anvende Flash 10, som man kender fra pc'en.

Allerede i februar meddelte Adobe, at Flash 10 ville finde vej til diverse smartphones, og nu skriver flere medier, at en beta-version snart er klar til frigivelse.

"Vi bringer Flash Player 10 til smartphones for at muliggøre den nyeste browsing-oplevelse. Flere partnere har allerede modtaget en tidlig version, og vi forventer at frigive en beta-version for udviklerne på vores konference i oktober," udtaler Shantanu Narayen, administrerende direktør i Adobe, ifølge Internetnews.com.

Ikke til iPhone
Direktøren tilføjer, at en række chip-producenter, heriblandt NVidia, Intel og Qualcomm arbejder på at optimere playeren til deres produkter.

Selvom Flash Player 10 altså er på trapperne til en række populære smartphones, skal iPhone-ejere endnu ikke forvente sig det store.

"Vi ville også elske at se det på iPhone. Men det er Apples beslutning, hvornår og hvordan de vil understøtte nye teknologier. Så vi vil fortsætte med at arbejde på det," forklarede Anup Murarka, leder af teknologi- og partner-udvikling i Adobe tidligere på året.

Adobe meddelte i går, at man samarbejder med Apple på området, men der er endnu ikke bragt nogen tidshorisont på banen.

Her kan du se en demonstration af Flash 10 på en Android-telefon:





Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

Mobiltelefonen bliver et mere og mere udbredt arbejdsredskab for ledere og medarbejdere i alle...

Med indførelsen af et centralt device mangagement værktøj har Novo Nordisk forenklet den globale...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.