Sitecore vokser på tre strategiske mål


Publiceret d. 26. juni 2009 kl. 13.28


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Årsregnskab
Sitecore Corporation A/S
Mio. kroner
Dansk RegnskabsAnalyse


Sitecore, der leverer løsninger til administration af web-sider (CMS), øgede omsætningen med 85 procent i regnskabsåret 2007/08 set i forhold til 2006/07. Ifølge direktør Michael Seifert ligger der tre strategiske valg til grund for den medvind, selskabet oplever.

For det første er Sitecore en ren softwarevirksomhed og tilbyder dermed ikke konsulentydelser. For det andet har der været et teknologisk valg af .NET som platform, og for det tredje har Sitecore altid "tænkt globalt".

"Mange CMS-leverandører tilbyder selv hele konsulentdelen med implementering af løsninger og henter størstedelen af omsætningen her. Vores kanalstrategi er at overlade implementeringen til vores 300 partnere på verdensplan," udtaler Michael Seifert i en pressemeddelelse.

Især salg af licenser
Softwarelicenser står for langt størstedelen af virksomhedens omsætning, og Sitecore kommer ifølge en pressemeddelelse med dette regnskab op blandt de største leverandører af web content management-systemer (CMS).

På verdensplan har Sitecore-selskaberne haft en omsætning på 90 millioner kroner, og virksomheden har i dag 120 medarbejdere.

Vejen mod at blive mere end bare bemærket på verdensmarkedet for CMS-løsninger er gået via Nordamerika. Sitecores afdelinger i USA og Canada står for 50 procent af selskabets omsætning på verdensplan i 2007/08-regnskabet. USA er det første land uden for Danmark, hvor Sitecore har åbnet kontor, og efter USA kom Storbritannien, Australien, Holland og Sverige til.

Mere end 15 procent
Sitecore forventer fortsat vækst det kommende år på trods af den udbredte finansielle krise.

"Sitecore har et solidt økonomisk fundament og en international bredde. Vi forventer derfor at vokse langt mere end de 15 procent, som Gartner har forudset som branchens samlede vækst det næste år," udtaler Michael Seifert.

På kundelisten tæller Sitecore internationalt en række Fortune 500-selskaber, herunder Microsoft og Siemens, mens de hjemlige kunder omfatter Jobzonen, Københavns Kommune og Aller.

Inden for det offentlige bygger en stribe hjemmesider også på Sitecores CMS-system. Hjemmesider, som tidligere har vundet i konkurrencer som Bedst til Nettet og Bedst på Nettet.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
Den teknologiske udvikling står aldrig stille. Det betyder ofte, at virksomheder løbende vælger...

Forstå, hvad du ved - og ikke ved - om strømforbruget i dit datacenter, og hvordan du forbedrer...

Intelligente PDU'er eller strømpaneler kan hjælpe dig til at kende dit datacenter bedre, så du...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.