Apple lukker alvorlig SMS-brist i iPhone


Publiceret d. 3. juli 2009 kl. 07.39 | Antal kommentarer (4)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Computerworld News Service: Apple arbejder på at lukke en alvorlig sikkerheds-brist i iPhone. Sikkerhedsbristen gør det muligt for en hacker at fjern-installere og køre software-kode på telefonen.

Den pågældende sikkerhedsbrist udnytter den måde, hvorpå iPhonen håndterer SMS-beskeder på, lyder det fra sikkerheds-ekspert Charlie Miller, der netop har talt på en stor sikkerhedskonference i Singapore.

Han kommer dog ikke med detaljer om sikkerhedsbristen, hvilket skyldes en aftale, som han har indgået med Apple.

Charlie Miller er noget af en autoritet, når det handler om MacOS X-sikkerhed. Han er desuden medforfatter af "The Mac Hackers Handbook."

Aflytning og overvågning
Ifølge Charlie Miller gør sårbarheden det muligt for en hacker at SMS'e fjendtlig kode som for eksempel kode, der gør det muligt at følge, hvor telefonen befinder sig ved hjælpe af GPS.

De vil også være muligt at fjern-tænde telefonens mikrofon, så man kan aflytte samtale, der finder sted i nærheden af telefonen.

Desuden vil en hacker kunne fjern-udnytte telefonen til at deltage i DoS-angreb, lyder det fra Charlie Miller.

Apple arbejder for fulde sejl på at lukke sårbarheden. Selskabet forventer at have en patch klar senere på måneden - hvilket vil sige før Charlie Miller vil få lejlighed til at gå i detaljer med den på Black Hat-sikkerhedskonferencen, der finder sted i Las Vegas sidste på måneden.

Ifølge Charlie Miller er den neddroslede version af MacOS X i iPhonen trods den nuværende sårbarhed, fortsat mere sikker end computere, der kører den 'store' version af MaxOS X.

Det skyldes ikke mindst, at den neddroslede version indeholder færre muligheder for hackerne. For eksempel mangler der support-funktioner til programmer som Adobe Flash og Java, som ellers muligvis ville kunne udnyttes af hackere.

Samtidig er iPhonen designet til at kun at køre software-kode, der er blevet digitalt godkendt af Apple.

"iPhonen er mere sikker end OS X, men SMS kan være en kritisk sårbarhed," siger Charlie Miller.




Kommentarer - Debatoversigt


dagens griner
4 indlæg

"Samtidig er iPhonen designet til at kun at køre software-kode, der er blevet digitalt godkendt af Apple."

Har journalisten aldrig hørt om Jailbreaking?

Villy Feltmann skrev:
Har journalisten aldrig hørt om Jailbreaking?


Jailbreaking er jo netop en modifikation af det oprindelige design. Telefonen er stadig fra Apples side designet til kun at køre kode godkendt af Apple. Ganske som journalisten skrev.


Martin Kofoed skrev:
Jailbreaking er jo netop en modifikation af det oprindelige design. Telefonen er stadig fra Apples side designet til kun at køre kode godkendt af Apple. Ganske som journalisten skrev.


Det hjælper bare ikke så meget når der kan køre anden kode på den. Så er designet ikke så meget værd i den henseende, og heldigvis for det, ellers havde jeg været nødt til at købe den nye 3GS for at kunne optage video, og alle de andre sjove, spændende ting man kan bruge den til.


Villy Feltmann skrev:
Det hjælper bare ikke så meget når der kan køre anden kode på den. Så er designet ikke så meget værd i den henseende, og heldigvis for det, ellers havde jeg været nødt til at købe den nye 3GS for at kunne optage video, og alle de andre sjove, spændende ting man kan bruge den til.


Apple (eller andre producenter) skal vel ikke stå til ansvar for sikkerheden i noget du selv har valgt at pille ved.

Det er dit eget ansvar.


Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Facebooks kommende gigant-børsnotering vil udløse milliard-formuer til mange mennesker. Se her, hvem der kommer til at score kassen - inklusive en verdensberømt rocksanger.
9. februar 2012 kl. 15.59 | læs »

Der er ikke hold i påstanden om sikkerhedsproblemer i forbindelse med bankkunders login uden brug af NemID, lyder det fra Nykredit Bank.
9. februar 2012 kl. 13.40 | (2) | læs »

I al stilhed har Google lanceret et program, hvor selskabet vil betale brugerne for at lade Google snuse rundt i deres browseraktiviteter.
9. februar 2012 kl. 12.59 | (1) | læs »

"Et af de største enkeltstående it-projekter i KMD siden kommunalreformen". Sådan betegner KMD selv dette it-projekt, som over 100 KMD-folk foreløbig har været inde over.
9. februar 2012 kl. 07.00 | læs »





Ledige it-job på Jobworld

Systemudvikler
Danske Bank


Support Professional
Milestone Systems A/S



 
 
White papers
I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

Mobiltelefonen bliver et mere og mere udbredt arbejdsredskab for ledere og medarbejdere i alle...

Med indførelsen af et centralt device mangagement værktøj har Novo Nordisk forenklet den globale...

 


Mest læste seneste uge

For under 100 millioner svenske kroner har svenskerne løst politiets it-problemer. I Danmark er budgettet sprængt med mere end 100 procent.

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.

Er du klædt på til succes, eller spiller tøjet ingen rolle på din arbejdsplads? Læs her, hvordan danske it-medarbejdere går klædt i virksomheder som Mærsk, Google og i en lille dansk kommune.

CSC mister sin største privatkunde i Danmark. Hundredvis af CSC-ansatte kan blive berørt.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?