Ubuntu-selskab: Tag det nu roligt med Chrome OS


Publiceret d. 13. juli 2009 kl. 11.42 | Antal kommentarer (2)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Computerworld News Service: Ubuntu-producenten Canonical føler sig trods Googles kommende styresystem, Chrome OS, sikker på, at selskabet kan beholde sin fører-position på markedet for Linux-styresystemer

Ganske vist har Google et meget kendt brand, ligesom selskabet har udviklings-ressourcer, der klart overgår det, som Canonicals cirka 200 ansatte og årlige omsætning på 160 millioner kroner, kan præstere.

Men Chrome OS er altså ikke et kæmpehit, bare fordi man annoncerer, at det er på vej, lyder det fra Gerry Carr, marketingchef i Canonical.

Det er jo nemt bare at kæfte op
Han påpeger, at det er en hel del sværere at bygge et komplet og brugervenligt styresystem end det er at "smide et par nye features på en søgemaskine."

Gerry Carr er endvidere skeptisk overfor Googles udmeldte samarbejdsplaner med en række store pc-producenter.

"Alle ved, at det er utroligt nemt at underskrive en partnerskabs-aftale," siger han.

Ubuntu blev lanceret for mindre end fem år siden, og er i dag blandt de mest udbredte linux-distributioner, selv om dets markedsandel fortsat blot er en lillebitte brøkdel af den andel, som Microsofts Windows sidder på.

En ned-skaleret version af Ubuntu - Ubuntu Netbook Remix - nyder stor succes på netbook-markedet. Producenter som Hewlett Packard, Toshiba og Dell sælger alle Ubuntu-baserede netbooks, oplyser Gerry Carr.

Han mener, at der fortsat er "meget lang tid" til markedet ser netbooks med Chrome OS - nemlig i 2010.
I mellemtiden vil Canonical holde det teknologiske tempo i vejret. Google bedyrer for eksempel, at Chrome vil kunne få brugerne på nettet få sekunder efter, at de har tændt for maskinen.

Gerry Carr siger, at 10.04-versionen af Ubuntu Netbook Remix, der ventes på gaden til næste forår, vil være i stand til at boote netbook-computere som for eksempel Dells Inspiron Mini 9 på blot 10 sekunder. I dag tager det 25 sekunder.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2





Alle artikler om:
Styresystemer, Priskrig, Udvikling, Teknologi


Kommentarer - Debatoversigt


Dell og OS i Danmark
2 indlæg

Så er det kedeligt at bo i Danmark, hvor Dell kun fås med en XP - infektion !

Ib Erik Söderblom skrev:
Så er det kedeligt at bo i Danmark, hvor Dell kun fås med en XP - infektion !


Er du sikker på det jeg syntes da at man kan købe en 10'1" med Ubuntu.


Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

Oracle Database 11g R2 udgør grundlaget, der gør det muligt for dig at yde en bedre service,...

Læs i dette white paper, hvordan du udvikler mere intelligente produkter ved at bruge værktøjer...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.