Palm Pre-brugerne må nu se sig om efter andre måder at synkronisere deres mobil på. Apple har blokeret for iTunes.

Ballade: Apple blokerer for Palm Pre i iTunes


Publiceret d. 16. juli 2009 kl. 12.30 | Antal kommentarer (6)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Med Apples seneste træk er der for alvor lagt op til en hed sommer-fight i Silicon Valley, hvor både Apple og Palm har deres hovedsæder.

Palm, der har den tidligere Apple-strateg Jon Rubinstein ved roret, har nemlig måtte lide den tort at få blokeret dets Pre-smartphone fra Apples iTunes-musikafspiller.

Apple har tidligere meldt ud, at den uautoriserede Pre-synkronisering muligvis ville blive forhindret. Og det er netop, hvad den seneste iTunes nu gør.

Palm snød iTunes
Synkroniseringen af Pre i iTunes har tidligere været mulig, fordi Palm snød musikafspilleren til at tro, at Pre'en var en tilkoblet iPhone i stedet for en Pre.

Det hul har Apple nu lukket i den seneste opdatering. Dermed er smartphone-kampen brudt ud i lys lue, fordi Palm netop satser på Pre'en som en seriøs iPhone-konkurrent.

En ambition, der nu har lidt et alvorligt knæk. I hvert fald indtil Palm finder et nyt hul - eller Jon Rubinstein finder den diplomatiske tone frem og indgår en aftale med sin tidligere arbejdsgiver.




Kommentarer - Debatoversigt


Morsomt
3 indlæg

Damn
1 indlæg

vrøvl
1 indlæg

Hvordan bliver det til monopolmisbrug ?
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

Mobiltelefonen bliver et mere og mere udbredt arbejdsredskab for ledere og medarbejdere i alle...

Med indførelsen af et centralt device mangagement værktøj har Novo Nordisk forenklet den globale...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.