Det er lagt op til en hed sommerdyst, når hele tre udbydere kæmper for iPhone-kunderne.

iPhone-krigen brudt ud i Danmark


Publiceret d. 21. juli 2009 kl. 14.53 | Antal kommentarer (11)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
Først sad Telia alene på salget af iPhone. Så meldte Telenor sig også på banen. Og senest kom mobilselskabet 3 også ind i kampen.

Der er derfor langt op til en hed iPhone-dyst imellem de tre teleoperatører, der allerede nu, i en kamp på ord, forsøger at hive kunderne til sig.

Selv om Telia var først til at føre iPhone solo, bekymrer de to nytilkomne konkurrenter ikke salgsdirektør Michael Bech. Telia er klar til kamp, forsikrer han.

"Vi har forberedt os overordentligt godt. Og det har vi ved at vi har en stor base af eksisterende kunder, og så har vi lavet nogle tiltag ud fra den erfaring, vi har fået fra kunderne omkring iPhone," siger Michael Bech, salgsdirektør i Telia.

iPhone skal være for alle
Han erkender dog, at der med Telenor og 3's entré bliver nødt til at ske noget nyt i forhold til for eksempel prissætningen.

"Den store udfordring er selvfølgelig prisen. Det er en dyr enhed - både hvad angår anskaffelsen af telefonen og hvad angår abonnementet. Der har vi kigget meget på, hvordan kunderne opfører sig og agerer i vores netværk, og ud fra det kommer vi med nogle nye tiltag, der bliver interessante for kunderne," lover altså Michael Bech.

"Vi mener, at nu bliver det muligt at komme i nærheden af iPhone, uden at det har de helt store økonomiske konsekvenser. Det er den vej, vi mener markedet går. iPhone skal være tilgængelig for familien Danmark," siger Telias salgsdirektør.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Giv os Visual Voicemail
2 indlæg

Sikke dog en krig...
8 indlæg

ingen tvivl hos mig
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

Mobiltelefonen bliver et mere og mere udbredt arbejdsredskab for ledere og medarbejdere i alle...

Med indførelsen af et centralt device mangagement værktøj har Novo Nordisk forenklet den globale...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.