Den nye iPhone kan hackes på blot to minutter. Det demonstrerede en iPhone-udvikler for det amerikanske medie Wired.

Ny iPhone kan hackes på to minutter


Publiceret d. 24. juli 2009 kl. 15.58 | Antal kommentarer (3)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Når den nye iPhone 3GS kommer på markedet i Danmark i slutningen af juli, skal erhvervskunderne ikke lade sig lokke af den nye telefon.

Det mener i hvert fald iPhone-udvikleren Jonathan Zdziarski, som til Wired udtaler, at sikkerheden i den nye iPhone 3GS er så svag, at der ikke er nogle udviklere, der har set kryptering blive implementeret så dårligt før.

Apple har ellers fremhævet den nye iPhones sikkerhedsudstyr.

"Vi ser en stigende interesse med lanceringen af iPhone 3GS, især på grund af den nye hardware-kryptering og bedre sikkerhedsindstillinger. Mobiltelefonen klarer sig især godt hos mindre virksomheder og store institutioner," sagde Tim Cook, Apples driftsdirektør under fremlæggelsen af Apples kvartalsregnskab i denne uge.

Applikationer bruges som trojanske heste
Det er især de mange applikationer, som findes til iPhonen, der kan udgøre en sikkerhedsrisiko.

Disse applikationer kan for eksempel bruges til mobil netbetaling, og dermed er rigtig mange virksomheder interesserede i at kunne udnytte de forretningsmæssige perspektiver i iPhonen.

Jonathan Zdziarski, der har skrevet flere bøger om, hvordan man finder tabt data, og udvikler applikationer til iPhonen, demonstrerede over for Wired, hvordan han kunne hacke iPhonen og stjæle data fra den ved hjælp af kendte hackerprogrammer som Red Sn0w og Purple Ra1n, der så kunne installere en egen udviklet systemkerne på iPhonen.

"Hvis virksomheder, der laver applikationer til iPhonen, forlader sig på Apples kryptering, kommer deres applikation til at være usikker. Apple kan have teknisk ret i, at deres nye telefon har kryptering på sig, men det er ubrugeligt, når vi taler om sikkerhed," siger Jonathan Zdziarski til Wired.

Stort salg i USA på trods af kritik
På trods de kritiske røster har den nye iPhone solgt mere end en million eksemplarer på blot tre dage efter lanceringen den 18. juni.

"Forbrugerne har stemt, og iPhonen vinder. Med over 50.000 applikationer fra Apples revolutionerende App Store er Apples momentum større end nogensinde," skrev Steve Jobs i en pressemeddelelse fra Apple den 22. juni 2009.

Apple har ikke ønsket at kommentere sikkerhedstruslen mod den nye iPhone.




Kommentarer - Debatoversigt


Apples egen godkendelse etc
3 indlæg

Nu har jeg desværre ikke læst den artikkel hos Wired, men jeg kan ikke undgå at tænke at der er en del der er sprunget over. For at sælge apps i iphone store'n skal source koden et smut forbi apples egne udviklere og blive godkende, så vidt jeg ved i alt fald. Der kan der selvfølgeligt være en smutter, men de burde da fange det meste?
Hvis man som udvikler vil lave noget der er meget sikker, kan jeg da heller ikke forestille mig at man ville sætte al sin lid til indbygget kryptering? Som ikke praktiserende udvikler skal jeg selvfølgeligt ikke gøre mig alt for klog på det, men det virker da lidt som en gang hysteri, som dog bunder i sandhed, men formegentligt ikke vil være super aktuelt? Men det skal da blive spændende at se hvad der sker med det...

Peter Hartwig
peterhartwig.wordpress.com

Peter Hartwig skrev:
Hvis man som udvikler vil lave noget der er meget sikker, kan jeg da heller ikke forestille mig at man ville sætte al sin lid til indbygget kryptering? Som ikke praktiserende udvikler skal jeg selvfølgeligt ikke gøre mig alt for klog på det, men det virker da lidt som en gang hysteri, som dog bunder i sandhed, men formegentligt ikke vil være super aktuelt? Men det skal da blive spændende at se hvad der sker med det...


Selvfølgelig vil man da det. Der er da ingen grund til at bruge krudt på at lave sin egen implementering af en krypteringsalgoritme, hvis der allerede er en indbygget man kan gøre brug af. Så det er da meget uheldigt, hvis den indbygget kryptering i bund og grund er uanvendelig.


Kenneth Rasmussen skrev:
Selvfølgelig vil man da det. Der er da ingen grund til at bruge krudt på at lave sin egen implementering af en krypteringsalgoritme, hvis der allerede er en indbygget man kan gøre brug af. Så det er da meget uheldigt, hvis den indbygget kryptering i bund og grund er uanvendelig.


Jeg kan godt følge dig, men ville da selv have det lidt skidt med at bruge en krypterings algoritme der var bygget ind i consumer elektronik, hvis ikke det lige var en chip fra vores venner hos ibm eller lignende... I alt fald hvis vi snakker ting der skal være deciderede sikre?

Der ligger iøvrigt en fin film hvor han gør det på:
http://www.youtube.com/ (...)

Så jeg tog fejl, det var ikke i en app, men mere som et rootkit, og så er der jo ikke apple-øjne på.. Og jo, det er sgu da scary!


Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (3) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
Organisationer af alle typer og størrelser indser i stigende grad, at mobilitet er afgørende for...

I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

Tør du stole på dit IT-miljø. Det her er anden udgave af Symantecs bog om IT sikkerhed for...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

IBM Danmark lader hovederne rulle.