Danske Milcom overtager Handstep efter konkurs

Mobildistributøren Milcom vil være meget mere end blot det. Derfor overtager virksomheden konkursramte Handstep. Det skal sikre en bredere produktvifte.

Artikel top billede

Mobildistributøren Milcom vil med opkøbet af konkursramte Handstep i højere grad satse på software-mobilløsninger.

Lige siden administrerende direktør Lars Jørgensen kom til Milcom for halvandet år siden, har menuen stået på vækst.

Han ønskede ganske enkelt at gøre den tidligere mobildistributør til mere end blot det. Milcom skulle også være en forretning, der solgte hele løsninger.

Med overtagelsen af aktiverne i den konkursramte leverandør af mobile løsninger Handstep, er Milcom i dag kommet væsentlig tættere på den vision, mener Lars Jørgensen.

"Med vores baggrund, der er distribution af mobiltelefoner, er det naturligt, at vi arbejder med mere værdiskabende løsninger til mobiltelefoner, og der fokuserer vi benhårdt på sådan noget som device management softwareløsninger," siger han.

Nyt selskab skal hjælpe med løsninger

Han forklarer, at det blandt andet er på softwareområdet, at mange af medarbejderne fra Handstep bliver et vigtigt aktiv.

"Vi vil gerne bruge Handstep-folkene til at udvikle endnu flere softwareløsninger inden for de løsninger, der skal gøre det intelligente hjem til virkelighed også for menig mand," fortæller Lars Jørgensen om planerne for overtagelsen.

"Vi får øget vores tekniske kompetence og erfaring med at lave løsninger. Det at tage en softwarepakke og gøre det til en egentlig løsning. Det er jo ikke noget, Handstep gør i dag, men de folk, der er, komplementerer vores folk vældig godt på dette område, så derfor får vi et stærkere hold," siger han.

Finanskrisen giver muligheder

Lars Jørgensen vil ikke ud med, hvor meget overtagelsen har kostet Milcom, men han lægger ikke skjul på, at finanskrisen som sådan har åbnet muligheder for overtagelser, der før var umulige.

"Hvis man skal tale om, at finanskrisen har været en fordel, så er det, at mange af de virksomheder, som vi ikke havde råd til for to år siden, dem kan vi godt komme i kontakt med i dag," siger han.

"Vi har den fordel, at vi er privat-ejede og velkonsoliderede, så vi har en højere grad af frihed til at realisere nogle af vores ambitioner," lyder det fra Lars Jørgensen.

Opkøbet handler om mennesker

Lars Jørgensen afviser derfor ikke, at Milcom kunne være på vej med flere opkøb, hvis det rette tilbud viser sig.

Direktøren mener dog, at det i højere grad er et spørgsmål om menneskene end pengene, når et nyt firma overtages.

"Det er uhyre let at købe en virksomhed. Det er uhyre vanskeligt at sikre, at det bliver en succes," siger han.

"At købe en virksomhed er i grunden bare at skrive en check, men det svære er altid at få medarbejderne integreret. Dels at køberne har respekt for det, de nye kommer med, og dels at dem, der kommer med over, kan håndtere den kulturforandring, det altid vil være at skulle arbejde i en anden virksomhed," siger Lars Jørgensen.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo