Ny domæne-politik stopper gratis prøveperiode

ICANN's ny politik gør det dyrere at registrere domænenavne med det ene formål at teste internettrafikken.

Artikel top billede

Computerworld News Service: ICANN (the Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), der styrer internettets adresse-system, har erklæret sig som sejrherre i kampen mod udnyttelsen af registrerede domænenavne.

Sidste år ændrede ICANN sin politik i forhold til registrering af domænenavne for at gøre det dyrere at registrere mange navne på én gang.

Det skulle stoppe problemet med det såkaldte 'domain tasting', hvor en række domæner registreres og derefter overvåges i op til fem dage, så man kan se, hvilket domænenavn trækker flest besøgende til. Hvis domænet ikke viser sig populært, kan personen få pengene tilbage inden for de første fem dage - den såkaldte 'Add Grace'-periode.

Denne mulighed findes, så folk kan få deres penge tilbage, hvis de for eksempel har lavet en stavefejl i domænet. Men samtidig findes der mennesker, der specialiserer sig i at udnytte Grace-perioden ved at oprette tusindvis af hjemmesider fyldt med reklame-link. Hvis indtjeningen fra reklamerne overstiger udgiften til registreringsafgiften, beholdes domænet.

Men domain tasting er voldsomt irriterende for de almindelige internet-brugere, dels fordi mange domæner på den måde bliver utilgængelige, og dels fordi det øger andelen af hjemmesider, der kun findes for at kapre klik til reklamerne og omdirigere brugerne til andre sider.

ICANN har haft flere ideer til, hvordan domain tasting kan standses. Sidste år besluttede organisationen sig for ikke at refundere den årlige registreringsafgift på omkring 1,7 krone, som kræves af domæneadministratorerne - organisationer som VeriSign, der leder .com top-niveau domænet - heller ikke selv om domænet bliver opgivet inden for de fem dages Grace-periode.

Udgifterne bliver videregivet til de mennesker og virksomheder, der registrerer mange domænenavne, og det fik da også udnyttelsen af domænenavne til at falde.

Derefter ændrede ICANN igen sin politik, så det kunne blive endnu dyrere for dem, der udfører domain tasting, og forlangte godt 36 kroner eller mere af domæneudbyderne - svarende til det beløb domæneadministratorerne forlanger til udbyderne - selv hvis domænenavnet er blevet slettet i løbet af Grace-perioden.

ICANN refunderer op til 10 procent

Der kan stadig gøres undtagelser i tilfælde af åbenlyse fejl, og ICANN refunderer op til 10 procent af de nye registreringer, mens resten stadig skal betales. Denne praksis har ændret de økonomiske udsigter for udnyttelsen af domænenavnene dramatisk.

ICANN opstiller et eksempel med en domæneudbyder, der registrerer 1.000 nye domænenavne. Hvis 300 navne bliver slettet i løbet af de første fem dage, er der 700 tilbage, hvilket betyder, at udbyderen kun er berettiget til at få refunderet pengene for 10 procent af navnene, eller 70 navne.

Det betyder, at der stadig skal betales for de 230 navne, og med en pris på 36 kroner kommer det til at koste næsten 8.300 kroner. Dengang ICANN stadig kun tog 1,7 krone for det samme, ville det kun have kostet knap 250 kroner.

Eftersom udgiften bliver givet videre til den person eller virksomhed, der registrerer domænenavnene, har praksis ændret sig. ICANN fortæller i en rapport, at i perioden juni 2008 til april 2009 er antallet af domænenavne, der slettes i løbet af de første fem dage, faldet med 99,7 procent.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS